Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Od kiedy mango dla niemowlaka?

Od kiedy mango dla niemowlaka?

Owoce egzotyczne takie jak mango, marakuja czy papaja są bogactwem witamin i składników odżywczych, dlatego też są zalecanym składnikiem diety dziecięcej. Specjaliści twierdzą, że mogą spożywać je już maluchy poniżej 6 miesiąca życia. Ich wyraziste barwy, słodki smak oraz soczystość są dodatkową zachętą do używania ich w kompozycjach z daniami dla dzieci. Wszystkie zalety owoców egzotycznych sprawiają, że z łatwością można przekonać do nich maluchy. Wśród wszystkich owoców egzotycznych na szczególną uwagę zasługuje na mango z którego można przygotować mnóstwo smacznych deserów oraz potraw.

Zobacz również: Które otręby są najlepsze na zaparcia?

Mango od kiedy podawać dzieciom?

Mango można podawać dzieciom od 6 miesiąca życia. Czyli od momentu początku rozszerzania diety o pokarmy stałe. Nie ma przeciwwskazań dla podawania tego owocu, jak i innych owoców egzotycznych, najmniejszym maluchom. Dietę należy rozszerzać z umiarem i stopniowo, gdy dziecko potrafi już siedzieć i zanika odruch wypychania rzeczy z ust.

Mango – zdrowie na talerzu

Mango w naturze występuje w Indiach, warto pamiętać jednak, że obecnie wiele sklepów oferuje świeże i wolne od pestycydów owoce egzotyczne, dlatego nie trzeba martwić się o ich dostępność. Jak potwierdzają naukowcy mango ma korzystny wpływ na poziom cukru we krwi co jest bardzo ważne szczególnie w przypadku dzieci, które spożywają wiele produktów zawierających cukier. Jest ono także źródłem witamin takich jak C, A. PP, B1 czy B2. Warto dodać również, że owoc zawiera dużo błonnika, magnezu, potasu, białka oraz sodu.

Zobacz również: Czy dieta bez chleba jest skuteczna?

Dlaczego korzystać z mango?

Mango idealnie nadaje się jako dodatek lub baza do kolorowych deserów oraz sałatek. jego słodki smak świetnie smakuje z koktajlami oraz domowymi jogurtami a także w potrawach mięsnych. Istnieje także wiele przepisów na wypieki takich jak ciasteczka z dodatkiem tego pysznego owocu. Warto dodać, że regularne jedzenie mango dobrze wpływa na stan włosów oraz skóry a także kondycję wzroku (zawiera bowiem cenną witaminę A).

Owoc ten może być również świetnym wsparciem dla układu pokarmowego u dzieci, które zmagają się z nawracającymi biegunkami. Wśród innych zalet mango należy wymienić także korzystny wpływ na pracę mózgu (dzięki dużej zawartości witaminy B6 oraz kwasu glutaminowego) oraz właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest to doskonały owoc na lato, ponieważ działa orzeźwiająco oraz ochładza organizm. Z powodzeniem można więc podawać go maluchowi w w postaci musów oraz napojów w czasie największych upałów. Przy podawaniu mango warto jednak zachować szczególną ostrożność jeżeli dziecko jest alergikiem jest on bowiem częstą przyczyną uczuleń powodujących objawy takie jak opuchlizna wysypka czy zaczerwienienia skóry.

Zobacz również: Które owoce są dobre na zaparcia?

Co można przyrządzić z mango?

Mango daje duże możliwości przygotowania domowych deserów. Przy pomocy blendera w szybki i prosty sposób można przygotować musy czy koktajle z jego dodatkiem. Kompozycja jogurt grecki, banan i mango to jedno z najzdrowszych połączeń owocowych składników jakie możesz zaserwować maluchowi. Do przekąski możesz dodać także kardamon oraz miód. Takie zestawienie składników z pewnością zasmakuje dziecku oraz wzmocni jego organizm. Warto skorzystać również z innego przepisu na deser z tym egzotycznym owocem jakim jest sorbet. Wystarczy, że zmieszać oraz zagotować miód i sok z cytryny do momentu aż zredukują swoją objętość do 1/4 a następnie dodać zmiksowane owoce i wstawić całość do zamrażarki. Smacznego!

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *