Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Problem z paznokciem – uszkodzona macierz. Jak ją wyleczyć?

Problem z paznokciem - uszkodzona macierz. Jak ją wyleczyć?

Uszkodzenie macierzy paznokcia to popularny problem, z którym prędzej czy później styka się większość osób. Wystarczy uderzenie w palec i problem gotowy. Niestety, uszkodzony w ten sposób paznokieć może regenerować się naprawdę długo. Jak rozpoznać uraz macierzy oraz co zrobić, by ta odbudowała się jak najszybciej? Podpowiadamy!

Czym jest macierz paznokcia?

Macierz jest jedną z części paznokcia, która znajduje się pod płytką. Otacza ją obrąbek naskórkowy, którego zadaniem jest jej ochrona przed uszkodzeniami. Niestety, do urazów macierzy dochodzi dość często – wystarczy mocniejsze uderzenie w paznokieć, by doprowadzić do jej naruszenia. Warto podkreślić, że macierz, w odróżnieniu od płytki paznokciowej, jest to żywa tkanka, dlatego jej uszkodzenie wiąże się z odczuciami bólowym.

Uszkodzona macierz paznokcia: przyczyny

Do uszkodzenia macierzy paznokcia najczęściej dochodzi na skutek prostego urazu – uderzenia w palec lub jego przytrzaśnięcia. Zdarza się jednak, że macierz jest naruszana podczas nieprawidłowo wykonywanego zabiegu manicure (na przykład z użyciem frezarki). W przypadku palców u stóp do powstania problemu przyczyniają się zarówno urazy, jak i zbyt ciasne, źle dopasowane obuwie. Uszkodzenia, którym towarzyszy infekcja bakteryjna lub grzybicza paznokcia, mogą jeszcze bardziej pogorszyć stan macierzy.

Macierz paznokcia posiada zdolność do regenerowania się, dlatego przy lekkich urazach szybko ulega samoistnej odbudowie. Jeśli jednak problem jest bardziej rozległy, macierz może odbudowywać się nawet 100 dni. Ponadto każdy uraz macierzy może trwale odkształcić ją, a tym samym płytkę, która z niej wyrasta.

Leczenie urazu macierzy paznokcia wymaga prędkich i dobrze zaplanowanych działań. Tutaj: https://swiat-kosmetykow.pl/uszkodzona-macierz-paznokcia dowiesz się więcej na temat tego, jak postępować w razie uszkodzenia płytki paznokciowej.

Jak leczyć uszkodzoną macierz?

Uszkodzenie macierzy można łatwo rozpoznać: jeśli doszło do urazu palca, paznokieć jest zasiniony lub odkształcony, to bardzo prawdopodobne, że macierz została naruszona. Świadczyć o tym może także krwiak podpaznokciowy. Co robić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u dermatologa lub po prostu lekarza pierwszego kontaktu. Warto sprawdzić, jak rozległy jest uraz. Jeśli po urazie palec puchnie i bardzo boli, nie warto zwlekać ze spotkaniem ze specjalistą.

W porządku, jednak jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku naruszenia macierzy? Jak najszybciej umyj palec letnią wodą z mydłem i zdezynfekuj za pomocą środka antyseptycznego. Następnie osusz i zaklej paznokieć plastrem. Taki ruch zapobiegnie powstawaniu kolejnych uszkodzeń.

Na rynku znajdziesz również różnego rodzaju preparaty w postaci lakierów i żeli zawierających składniki, które naturalnie pobudzają macierz paznokcia do odbudowy. Są to środki zawierające przede wszystkim kwas hialuronowy.

W większości przypadków uszkodzona macierz paznokcia nie stanowi powodu do większego zmartwienia; należy po prostu spokojnie zaczekać, aż zdrowy paznokieć odrośnie, zaś ten uszkodzony po prostu odpadnie. Pamiętaj jednak, że proces ten może potrwać nawet 3 miesiące.

Uszkodzona macierz paznokcia – działaj szybko!

W przypadku uszkodzenia macierzy paznokcia czas działania ma znaczenie. Im szybciej zabezpieczysz płytkę i uchronisz macierz przed dalszymi urazami, tym większa szansa, że zregeneruje się ona sprawnie. Na co dzień pamiętaj także o zapobieganiu urazom, zwłaszcza podczas wykonywania domowego manicure.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *