Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Zwalczanie bakterii ozonem

bakterie

Dezynfekcja przy pomocy ozonu to jedna z najskuteczniejszych metod dokładnego oczyszczania powietrza oraz wody. Dzięki niej, z naszego otoczenia możemy się pozbyć bakterii, które w wielu przypadkach mogą stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia, ale także wirusów, zarodników pleśni i grzybów oraz roztoczy kurzu domowego. Ozonatory stają się coraz częściej stosowany sprzętem, gdyż z jego pomocą sprawiamy, iż nasze otoczenie staje się dla nas bardziej przyjazne. Tak skrupulatnie oczyszczone powietrze nie tylko jest dla nas zdrowe, ale też wpływa na poprawę naszego samopoczucia.

W jaki sposób działa ozonator?

Sztuczne wytwarzanie ozonu może się odbywać przy pomocy promieni ultrafioletowych lub wyładowań koronowych. W każdym z tych przypadków, cząsteczka tlenu dostaje dodatkową energię, przez co zostaje rozszczepiona na atomy tlenu. Te natomiast łączą się z innymi cząstkami tlenu i powstaje gaz o nazwie ozon.

Stosowanie wyładowań koronowych jest metodą, która cieszy się większą popularnością, głównie z uwagi na niższe koszty generatorów ozonu oraz dłuższą żywotność wykorzystanych w nich elementów. W ich wypadku ozon jest wytwarzany w wyniku przyłożenia wysokiego napięcia do siatki, która jest umieszczona między dwoma dielektrykami. Właśnie przez nie, napięcie dochodzi do płyty, która wytwarza wyładowanie i cząstki mogą się rozszczepić.

Kiedy natomiast to wytworzenia ozonu używa się promieni ultrafioletowych, wykorzystuje się lampę UV, która generując falę o długości 254 nm, uderza w cząstki tlenu i rozrywa ich wiązania.

Praktyczne działanie ozonu

Ozon sprawdza się doskonale jako substancja do dezynfekcji całych pomieszczeń, wszelkiego typu instalacji, wody czy nawet produktów spożywczych. Znajduje on swoje zastosowanie w wielu różnych sektorach gospodarki, ale coraz częściej staje się też jednym z ważnych elementów wyposażenia domu. Doceniają go zwłaszcza osoby cierpiące na alergie, gdyż w krótkim czasie likwiduje roztocza kurzu domowego, ale też pleśń i grzyby, które bez wątpienia stanowią spore ryzyko dla naszego zdrowia.

W biurowcach czy hotelach, w których znajduje się klimatyzacja również regularnie dokonuje się jej dezynfekcji przy pomocy ozonu. Wszystko to ze względu na niezwykle groźne bakterie Legionella, które rozwijają się i są rozprowadzane właśnie przez klimatyzację. Wywoływana przez nie choroba legionistów zwykle dotyka większą grupę osób w tym samym czasie, dlatego jest uważana za zagrożenie dla zdrowia publicznego. Bakteria ta w starciu z ozonem nie ma jednak jakichkolwiek szans.

Skuteczność poparta badaniami

Ozon jest uznawany za silny środek utleniający i okazał się skuteczny w redukcji populacji bakteryjnych, w tym w obecności składników żywności i różnych warunków środowiskowych. Skuteczność ozonu w zwalczaniu bakterii obejmuje:

  • Redukcję populacji bakteryjnych w obecności składników żywności, takich jak tłuszcze, białka i węglowodany, wykazując różne poziomy destrukcji bakteryjnej indukowanej przez ozon, w zależności od zawartego składnika żywnościowego (Guzel‐Seydim, Bever, & Greene, 2004).
  • Skuteczna inaktywacja mikroorganizmów patogennych dla paradontozy, porównywalna z ustalonym antyseptykiem diglukonianem chlorheksydyny, co sugeruje jej potencjalne zastosowanie w terapii paradontozy (Huth et al., 2011).
  • Wykazana skuteczność w środowisku opieki zdrowotnej, pokazująca szybką inaktywację bakterii na różnych powierzchniach i sprzęcie, podkreślając jej potencjał w redukcji ryzyka infekcji i zakażeń związanych z opieką zdrowotną (Sharma & Hudson, 2008).

Ozon jest potężnym środkiem bakteriobójczym skutecznym przeciwko różnym bakteriom, oferującym praktyczne i ekologiczne rozwiązanie do dezynfekcji w różnych zastosowaniach, w tym bezpieczeństwie żywności i środowiskach opieki zdrowotnej.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław