Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Zwalczanie bakterii ozonem

bakterie

Dezynfekcja przy pomocy ozonu to jedna z najskuteczniejszych metod dokładnego oczyszczania powietrza oraz wody. Dzięki niej, z naszego otoczenia możemy się pozbyć bakterii, które w wielu przypadkach mogą stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia, ale także wirusów, zarodników pleśni i grzybów oraz roztoczy kurzu domowego. Ozonatory stają się coraz częściej stosowany sprzętem, gdyż z jego pomocą sprawiamy, iż nasze otoczenie staje się dla nas bardziej przyjazne. Tak skrupulatnie oczyszczone nie tylko jest dla nas zdrowe, ale też wpływa na poprawę naszego samopoczucia.

W jaki sposób działa

Sztuczne wytwarzanie ozonu może się odbywać przy pomocy promieni ultrafioletowych lub wyładowań koronowych. W każdym z tych przypadków, cząsteczka tlenu dostaje dodatkową energię, przez co zostaje rozszczepiona na atomy tlenu. Te natomiast łączą się z innymi cząstkami tlenu i powstaje gaz o nazwie .

Stosowanie wyładowań koronowych jest metodą, która cieszy się większą popularnością, głównie z uwagi na niższe koszty generatorów ozonu oraz łuższą żywotność wykorzystanych w nich elementów. W ich wypadku ozon jest wytwarzany w wyniku przyłożenia wysokiego napięcia do siatki, która jest umieszczona między dwoma dielektrykami. Właśnie przez nie, napięcie dochodzi do płyty, która wytwarza wyładowanie i cząstki mogą się rozszczepić.

Kiedy natomiast to wytworzenia ozonu używa się promieni ultrafioletowych, wykorzystuje się lampę , która generując falę o długości 254 nm, uderza w cząstki tlenu i rozrywa ich wiązania.

Praktyczne działanie ozonu

Ozon sprawdza się doskonale jako substancja do dezynfekcji całych pomieszczeń, wszelkiego typu instalacji, wody czy nawet produktów spożywczych. Znajduje on swoje zastosowanie w wielu różnych sektorach gospodarki, ale coraz częściej staje się też jednym z ważnych elementów wyposażenia domu. Doceniają go zwłaszcza osoby cierpiące na , gdyż w krótkim czasie likwiduje roztocza kurzu domowego, ale też pleśń i grzyby, które bez wątpienia stanowią spore ryzyko dla naszego zdrowia.

W biurowcach czy hotelach, w których znajduje się również regularnie dokonuje się jej dezynfekcji przy pomocy ozonu. Wszystko to ze względu na niezwykle groźne Legionella, które rozwijają się i są rozprowadzane właśnie przez klimatyzację. Wywoływana przez nie choroba legionistów zwykle dotyka większą grupę osób w tym samym czasie, dlatego jest uważana za zagrożenie dla zdrowia publicznego. Bakteria ta w starciu z ozonem nie ma jednak jakichkolwiek szans.