Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co oznacza ból nerek? Najczęstsze choroby

Co oznacza ból nerek? Najczęstsze choroby

Ból w okolicy nerek pojawia się w przebiegu chorób układu moczowego. Zlokalizowany jest na plecach w odcinku lędźwiowym.

Przyczyny bólu w okolicy nerek

Ból nerek zawsze jest sygnałem świadczącym o pojawieniu się procesu patologicznego w obrębie układu moczowego. Należy pamiętać, że w terminologii medycznej określenie „ból nerek” nie występuje. Sam narząd nie boli, a wszelkie nieprzyjemne dolegliwości związane są z podrażnieniem sąsiadujących struktur i otrzewnej.

Do najczęstszych chorób układu moczowego należą:

  • odmiedniczkowe zapalenie nerek,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • kolka nerkowa,
  • wodonercze,
  • torbiele w nerkach,
  • zmiany nowotworowe.

W wyniku wymienionych schorzeń pojawiają się nieprzyjemne uczucie i dyskomfort oraz dolegliwości bólowe o różnym stopniu natężenia w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, określane jako ból nerek. Objawy, które mogą im towarzyszyć, to: podwyższona temperatura ciała, pogorszenie samopoczucia, nudności i wymioty, obrzęki kończyn dolnych, wzrost ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszenie ilości wydalanego moczu lub jego całkowity brak. Ból w okolicy nerek może być kłujący, uciskowy pulsujący lub kolkowy. Pojawia się gwałtownie lub narasta przez kilka dni. Niekiedy promieniuje do brzucha, pachwiny lub krocza.

Kolka nerkowa

Jedną z przyczyn bólu w okolicy nerek jest kolka nerkowa wywołana kamicą. Pojawienie się dolegliwości wiąże się z zablokowaniem dróg, które odprowadzają mocz przez kamienie nerkowe. Są to złogi składające się z fosforanów i szczawianów wapniowych lub kwasu moczowego. Mogą mieć różną wielkość. Ich przesuwanie się podrażnia tkanki nerek, co powoduje bardzo silny, ostry ból o charakterze kolkowym, który promieniuje do pachwiny i krocza. Poza tym mogą pojawić się nudności, wymioty, krwiomocz, podwyższona temperatura ciała i znaczne osłabienie.

Napad kolki nerkowej leczy się silnymi środkami przeciwbólowymi, rozkurczowymi i przeciwgorączkowymi. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie pacjenta. Po ustąpieniu objawów konieczne jest usunięcie zalegających w nerkach kamieni. W tym celu wykonuje się zabieg chirurgiczny lub litotrypsję, czyli rozbijanie złogów falami ultradźwiękowymi. Kamienie niewielkich rozmiarów są samoistnie wydalane wraz z moczem.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Ból w okolicy nerek jest często spowodowany odmiedniczkowym zapaleniem nerek. To jedna z najpoważniejszych chorób, które dotyczą układu moczowego. Wywołuje ją infekcja bakteryjna. Za 80% przypadków zakażenia odpowiada Escherichia coli (E. coli). Schorzenie może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Nierozpoznane i nieodpowiednio leczone, może prowadzić do niewydolności nerek.

Do objawów choroby w ostrym stadium należą: wysoka gorączka, dreszcze, ból nerkowy w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, wymioty, osłabienie i ogólne złe samopoczucie. Mogą pojawić się również niecharakterystyczne dolegliwości, takie jak silne parcie na pęcherz i częste oddawanie moczu. Natomiast przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek najczęściej przebiega bezobjawowo. Leczenie choroby wymaga zastosowania antybiotykoterapii, która powinna trwać 10–14 dni.

Ból pochodzenia nerkowego a ból pleców

Ból związany z chorobami nerek z powodu umiejscowienia może zostać pomylony z bólem pleców i zbagatelizowany. Dolegliwości można jednak łatwo samodzielnie odróżnić. Jest to ważne, ponieważ daje szansę na szybsze postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia. Ból nerek zwykle rozpoczyna się z jednej strony kręgosłupa i stopniowo rozchodzi się do środka. Jest bardzo dokuczliwy, narasta podczas poruszania się i ustępuje po odpoczynku. Natomiast ból pleców rozchodzi się pionowo i obejmuje także kończyny górne lub dolne. Ma tępy charakter i przez cały czas utrzymuje się na podobnym poziomie.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *