Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Bezbolesne leczenie kanałowe, czyli ocalenie zęba przed ekstrakcją

Bezbolesne leczenie kanałowe, czyli ocalenie zęba przed ekstrakcją

Wielu z nas oblewa się zimnym potem nawet na samą myśl o dentyście. A co dopiero gdy trzeba poddać się zabiegowi takiemu jak leczenie kanałowe? Niestety często kojarzy się ono z bólem, długotrwałym leczeniem i częstymi wizytami. Tymczasem to dzięki leczeniu kanałowemu możemy postarać się o to, by nie musieć trwale usunąć zęba.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, jest procedurą medyczną – dentystyczną stosowaną w celu uratowania zęba przed ekstrakcją w przypadku poważnego uszkodzenia miazgi zęba. Miazga to tkanka wewnętrzna zęba, która zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkanki łączne. Więcej informacji na temat tego, jak wygląda budowa zęba na demeter.com.pl/stomatologia/. Gdy miazga zostaje zainfekowana lub uszkodzona na skutek próchnicy, urazu lub głębokiego ubytku, konieczne może być leczenie kanałowe. Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego stomatolog przeprowadza dokładne badanie zęba, wykonując zdjęcia rentgenowskie, aby ocenić stan miazgi i struktury korzeniowej.

Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi z wnętrza zęba, a następnie dokładne oczyszczenie i zapełnienie kanałów korzeniowych. Stomatolog wykorzystuje specjalne narzędzia, aby usunąć chorą tkankę i bakterie, a następnie dezynfekuje kanały przed zabezpieczeniem ich specjalnym materiałem wypełniającym. W przypadku zębów wielokorzeniowych, takich jak trzonowce, może być konieczne oczyszczenie i zapełnienie więcej niż jednego kanału.

Przebieg leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w kilku etapach. Na początku stomatolog znieczula okolicę zęba, a następnie wykonuje otwór w koronie zęba, aby uzyskać dostęp do kanałów korzeniowych. Kolejnym krokiem jest usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi za pomocą specjalnych narzędzi endodontycznych. Kanały korzeniowe są starannie oczyszczane i dezynfekowane, aby usunąć bakterie i zapobiec dalszym infekcjom.

Po dokładnym oczyszczeniu kanałów stomatolog wypełnia je specjalnym materiałem wypełniającym. Materiał ten jest umieszczany w kanałach, aby uszczelnić kanał, zabezpieczyć i uniemożliwić ponowną infekcję.

Co po zabiegu ednodoncji?

Po zakończeniu leczenia kanałowego ząb może być przez jakiś czas wyjątkowo wrażliwy. Dentysta może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub przepisać leki przeciwbakteryjne w celu zapobieżenia infekcjom. Ważne jest wtedy szczególne dbanie o higienę jamy ustnej. Powinno się regularnie szczotkować zęby, używać nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej, aby utrzymać ząb i otaczającą go tkankę w dobrym stanie.

Oczywiście niezwykle ważne są także regularne wizyty u stomatologa w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku. Dentysta będzie na nich monitorować stan zęba, sprawdzać szczelność wypełnienia i przeprowadzać niezbędne naprawy lub poprawki, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *