Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Białko w diecie dziecka

trening

W pierwszych miesiącach życia rośnie niesamowicie szybko. Można powiedzieć, że już nigdy potem szybkość rozwoju nie jest tak imponująca jak właśnie w tym okresie. Tym samym jest to czas, w którym dziecko potrzebuje bardzo dużej ilości białka. Jest to ten ze składników pokarmowych, które są dla każdego człowieka bez względu na wiek bardzo ważne. Jednakże to właśnie w odniesieniu do musimy powiedzieć, że obecność białka jest szczególnie istotna, a nawet jest ona najważniejsza. jest, bowiem w głównej mierze odpowiedzialne za rozwój młodego człowieka, za prawidłowy wzrost jego kości, stawów, rozwój intelektualny, za rozwój każdej z tkanek. Ponadto obecność właściwej ilości białka jest bardzo ważna w kontekście rozwoju odporności immunologicznej organizmu.

Pierwsze dni życia

Owszem, w pierwszym okresie życia zazwyczaj korzysta z mleka dostarczanego przez matkę, a tym samym pobiera sobie z tego źródła. Trudno tutaj mówić o niedoborze, aczkolwiek w tym względzie to matka powinna w szczególny sposób zadbać o odpowiednią ilość białka w swojej diecie. Jednakże po upływie pewnego czasu następuje zmiana pokarmu, rodzaju pokarmu, a tymczasem zapotrzebowanie dziecka na białko nadal jest bardzo duże. W tym momencie należy zapewnić odpowiednią jego podaż poprzez pokarmy. Niezależnie od tego czy dziecko przepada za podawanym mlekiem, czy też nie, na pewno nie powinno się go zastępować różnego rodzaju deserami mlecznymi, które zawierają w sobie dużą ilość cukru i na pewno nie wpłyną pozytywnie na rozwój dziecka. Należy położyć nacisk na mleko, a w późniejszym czasie również na produkty stałe, które zawierają w sobie dosyć sporą ilość białka.

Negatywne białko?

Nie oznacza to, że nie ma pewnej górnej granicy, której w tym względzie na pewno nie powinniśmy przekraczać, ponieważ nadmiar białka dla naszego dziecka również może być bardzo groźny, bardzo szkodliwy, może negatywnie wpływać na jego rozwój, może być powodem uszkodzenia nerek oraz wątroby. Z wiekiem zapotrzebowanie dziecka na będzie stopniowo nieco się zmniejszało, aczkolwiek na pewno nie minie. Białko jest, bowiem bardzo ważnym składnikiem pokarmowym niezbędnym na każdym etapie życia człowieka, a co więcej, żaden ludzki organizm nie jest w stanie zgromadzić go na zapas, jak ma to miejsce w przypadku węglowodanów czy też tłuszczów. Póki nasze dziecko nie osiągnie wieku kilku lat, musimy szczególnie zadbać o odpowiednią podaż białka w jego diecie. Zaniedbania z tego okresu bardzo często będą niemożliwe do nadrobienia w późniejszych latach.