Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy książki elektroniczne nie niszczą oczu?

ebook a wzrok
Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Oczywiście książkę możemy uznać za najbardziej popularny prezent dla bliskich i przyjaciół. Jednakże dziś nie kupujemy już tradycyjnych książek, lecz idziemy z duchem czasu dlatego naszym prezentem są książki elektroniczne. Czy e-czytanie jest zdrowe dla naszych oczu i nie niszczy wzroku?

Popularne e – książki

E – książki stają się coraz bardziej popularne. Możliwe, że za kilka lat całkiem wyprą z rynku tradycyjne pozycje. Jedno mobilne urządzenie może pomieścić wiele książek, dlatego możemy pożegnać się z ciężkimi i grubymi lekturami. Dodatkowo książki elektroniczne są również tanie, dlatego chętnie je nabywamy.

E książka a oczy

W czasie czytania zmęczenie oczu zależy nie od powierzchni na jakiej czytamy, ale od kontrastu, pomiędzy tłem a drukiem. Na nośnikach elektronicznych możemy samodzielnie regulować kontrast czytania, jasność ekranu, co sprawia, że oczy mogą męczyć się mniej. Warto wspomnieć, że nowoczesne czytniki książek są stworzone w technologii elektronicznego atramentu. Bez względu na to pod jakim kątem na tekst patrzymy zawsze wygląda tak samo. Istotne jest to w jakich warunkach najczęściej czytamy. Jeżeli lubimy czytać na przykład w autobusie to występujące wstrząsy mogą powodować dyskomfort, a tym samym nasze oczy się męczą. Lektura wymaga więc od nas odpowiednich warunków.

Aby nasze oczy nie były zmęczone, a tym samym aby wzrok nie pogarszał się powinniśmy dobrać adekwatny czytnik a także zadbać o higienę codziennej lektury.

 

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo