Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Irygacja nosa i zatok w praktyce

Irygacja nosa i zatok w praktyce

Irygacja nosa i zatok to sposoby na utrzymanie zdrowia górnego układu oddechowego. Kiedy powinno się ją przeprowadzać? Jak wykonać ją poprawnie, aby faktycznie przyniosła korzyści?

Irygacja nosa – dlaczego warto ją robić?

Nasze zatoki czasem wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza gdy doświadczamy przewlekłego kataru, zapalenia zatok, alergii czy nieżytu nosa. To dolegliwości, które negatywnie wpływają na nasz komfort oddychania i funkcjonowania na co dzień.

Irygacja nie wiąże się wyłącznie z „odetkaniem” nosa, w którym zalega wydzielina. Działanie to pomaga oczyścić zatoki z kurzu, alergenów i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się z biegiem czasu. Ponadto irygacja pozwala na skuteczne nawilżenie błony śluzowej nosa. Jej wysuszenie to efekt sezonu grzewczego, gdy powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, jest bardzo suche. Poza tym wysuszona śluzówka może być skutkiem nieżytu bakteryjnego. To jednak nie wszystko – irygacja nosa i zatok roztworami soli może stanowić czynnik wpływający na poprawę biodostępności leków (tj. oczyszczenie zatok poprawia działanie leków) przyjmowanych donosowo.

Jak przeprowadzić skuteczną irygację?

W przypadku zestawu do irygacji nosa i zatok ZATOXIN® RINSE (wyrób medyczny) warto zajrzeć do instrukcji używania, która dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób zrobić irygację zatok i nosa. Jeśli korzystamy z zestawu pierwszy raz, to warto go uprzednio przepłukać. Następnie do butelki dodajemy zawartość jednej lub dwóch saszetek. W pierwszym rozwiązaniu uzyskamy roztwór izotoniczny (służący głównie do oczyszczania zatok), a w drugim roztwór hipertoniczny (zmniejsza obrzęk i przeciwdziała jego występowaniu). Kolejnym krokiem jest przygotowanie wody – powinna być przegotowana i mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. 

Rozwór należy dokładnie wymieszać, a butelkę uprzednio zamknąć białą nakrętką. Po tym wybieramy właściwą końcówkę (klasyczna jest dla dorosłych, a druga dla dzieci i łagodnej irygacji). Aby irygacja była skuteczna, musimy lekko nachylić się nad umywalką, odwrócić irygator i przyłożyć końcówkę do otworu nosowego tak, aby go szczelnie zatkać. Kolejnym etapem jest naciskanie zaworu, który znajduje się na spodzie butelki. Wywoła to jednostajny przepływ roztworu. U dorosłych stosuje się 120 ml na jeden otwór nosowy, a dzieci o połowę mniej. Podczas płukania należy oddychać ustami i przechylać głowę w bok, aby roztwór soli mógł wypłynąć drugim otworem. Roztworu nie należy połykać, a samą czynność irygacji powtarzamy przy drugim otworze nosowym w identyczny sposób. Po zakończeniu irygacji należy wydmuchać nos. 

Czy irygacja jest dla wszystkich?

Choć Irygację nosa i zatok może wydawać się początkowo dość nieprzyjemna, to można przeprowadzić ją u dzieci, jak i dorosłych gdy mówimy o obecności zalegającej wydzieliny, a także w ramach profilaktyki w okresie jesienno-zimowym. Nie stosuje się jej tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak krwawienie z nosa czy niemożność udrożnienia otworu nosowego. 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Przewidziane zastosowanie ZATOXIN® RINSE: zapalenie zatok przynosowych, nieżyt nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, profilaktycznie, w celu utrzymania prawidłowej higieny nosa i zatok.

Producent ZATOXIN® RINSE: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z. o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice

Numery med.-leg.: ZAT/3/2/24

Bibliografia:

  1. Mierzwiński J., Mierzwińska P., Haber K. Zapalenie zatok przynosowych u dzieci w świetle wytycznych EPOS 2020
  2. Wardas P., Markowski J., Piotrowska-Seweryn., Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem “Forum Medycyny Rodzinnej 2014, vol 8, no 4, 159–168” 
  3. Emeryk A., Emeryk-Maksymiuk J., Janeczek K., Jędrzejewski A., Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych.

Skarzynska M., Czajka Ł., Opieka farmaceutyczna u pacjentów z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok w populacji pediatrycznej i u osób dorosłych zgodnie z wytycznymi EPOS 2020, “Farmacja Polska” 2020, 76 (12): 692–710

Opracowane przez: Wpis Sponsorowany

Artykuł sponsorowany. Zawarte na tej stronie porady mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki stosowania się do zamieszczonych informacji.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *