
cukrzyca dotyka coraz większej liczby ludzi na świecie. To choroba, która wymaga również efektywnego leczenia – im prędzej zostanie ono rozpoczęte, tym szybciej przyniesie oczekiwane rezultaty. Jak dokonuje się diagnostyki cukrzycy?
Choroba taka jak cukrzyca daje dość charakterystyczne, ale często bagatelizowane objawy. Wiele jej symptomów może być również przypisanych innym chorobom, co powoduje, że można mieć trudności z jej rozpoznaniem.
Wśród głównych objawów cukrzycy znajdują się:
- zwiększone pragnienie
- wielomocz – wzrost wydalania moczu
- nadmierne zmęczenie, senność
- suchość w ustach
- zamglone widzenie
- większy apetyt
- zwolnione gojenie się ran
- chudnięcie
- zawroty głowy, wymioty, mdłości
Jeśli obserwowane są właśnie takie objawy, warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić odpowiednie badania kontrolne w celu potwierdzenia albo eliminacji ryzyka choroby.
Badania diagnostyczne na cukrzycę
Cukrzyce najczęściej rozpoznaje się przez badania krwi – pierwszym z nich na ogół jest zwykłe badanie poziomu glukozy w krwi pacjenta. Jeśli jest on podwyższony, wówczas specjalista może zlecić dalsze badania, do których zalicza się:
- cholesterol całkowity, LDL i HDL
- trójglicerydy w surowicy krwi
- krzywa glikemiczna – test doustnego obciążenia glukozą
- badanie HbA1c – wskaźnik wyrównania cukrzycy
- ciała ketonowe w krwi i w moczu
- stężenie albumin w moczu
- kreatynina w surowicy krwi
- ogólne badanie moczu z osadem
Jeśli te badania również potwierdza, że doszło do cukrzycy, można rozpocząć odpowiednie leczenie.
Cukrzyca typu 1 i typu 2
Warto przy tym rozgraniczyć dwa typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 jest chorobą, która spowodowana jest brakiem insuliny wskutek procesów autoimmunologicznych. Wymaga ona podawania insuliny, ponieważ jej wydzielanie jest znikome albo nie ma jej w ogóle.
Z kolei cukrzyca typu 2, która występuje częściej, może być leczona również dzięki zmianie trybu życia i stosowaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych. Cukrzyca typu 2 częściej występuje u osób starszych, z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi.