Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak przebiega leczenie otyłości?

Jak przebiega leczenie otyłości?

Otyłość to przewlekła choroba metaboliczna, która wymaga kontrolowania masy ciała przez całe życie. Jest poważnym problemem cywilizacyjnym, który dotyczy do 30% społeczeństwa. Charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Otyłość prowadzi do wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, czy chorób układu krążenia. Jakie są sposoby na leczenie otyłości? 

Plan leczenia otyłości

Na początek ważne jest, aby porozmawiać na temat nadwagi lub otyłości ze swoim lekarzem, lub dietetykiem. Rozmowa powinna dotyczyć przyczyn zwiększonej masy ciała, historii prób jej redukcji i próby wspólnego znalezienia złotego środka na zachęcenie do przestrzegania terapii. Plan leczenia jest podobny niezależnie od tego, czy zdiagnozowano u pacjenta otyłość, czy nadwagę. Kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych i poziomu aktywności fizycznej. Wraz ze wzrostem BMI i konieczne może być zastosowanie metod intensyfikujących leczenie. Idealnie byłoby, gdyby osoba otyła znajdowała się pod opieką wielu specjalistów. Lekarz diabetolog może dalej diagnozować choroby współistniejące i powikłania otyłości, m.in. insulinooporność, cukrzyca typu 2. Należy również odpowiednio leczyć choroby współistniejące.

Odchudzanie

Osoby doświadczające nadmiernych ilości odkładanego tłuszczu są mniej lub bardziej skłonne do wprowadzenia zmian w stylu życia, w tym w nawykach żywieniowych. Jest to niezwykle ważny czynnik, który decyduje o działaniu terapeutycznym i jego efektywności. Dla osoby odchudzającej się ważne jest wsparcie krewnych i znajomych. Zmiana nawyków żywieniowych nie musi koniecznie nagle nastąpić: musi być dostosowana do możliwości finansowych danej osoby. Na skuteczność terapii może wpływać także wiele czynników psychogennych, m.in. trudności z asertywnością lub prokrastynacją (czyli odwlekaniem podjęcia decyzji o odchudzaniu).

Jak zacząć odchudzanie?

Pierwszym krokiem jest zdefiniowanie prawdziwego celu terapii. Jest to stopniowa i trwała utrata masy ciała, którą można osiągnąć wprowadzając określone zmiany w stylu życia np. prowadzące do zwiększenia aktywności fizycznej. Cel powinien być realny i dostosowany do konkretnej osoby, czyli osiągalny i umożliwiający wprowadzenie zmian długoterminowych. Każda otyła osoba musi zdać sobie sprawę, że jest chora i że musi kontrolować swoją wagę do końca życia.

Leki na otyłość

Gdy zmiany nawyków żywieniowych połączone z planem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lekarz może rozważyć metody leczenia otyłości. Farmakoterapia musi być łączona z dietą i zwiększeniem poziomu aktywności fizycznej. W Polsce jedynym obecnie dostępnym lekiem jest orlistat. Hamuje wchłanianie około 1/3 tłuszczów zawartych w diecie w przewodzie pokarmowym. Farmakologiczne leczenie otyłości jest stosowane tylko i wyłącznie w określonych wskazaniach. Farmakoterapia może być zastosowana tylko w przypadkach otyłości lub nadwagi, której towarzyszy co najmniej jedna choroba współistniejąca, która stanowi powikłanie nadwagi. Lek jest brany pod uwagę w przypadku, gdy pozostałe próby leczenia nie pozwoliły na osiągnięcie zamierzonego celu leczenia i zależy to również od stopnia otyłości.

Odchudzanie – podsumowanie

Otyłość jest chorobą przewlekłą wymagającą kontrolowania masy ciała przez całe życie. Celem w leczeniu otyłości jest stopniowa i realna dla danej osoby redukcja masy ciała oraz jej długoterminowe utrzymanie. Podstawą zabiegu jest modyfikacja diety i zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Farmakoterapia, zastrzyki na otyłość i chirurgiczne leczenie otyłości nie zastępują zmiany nawyków żywieniowych i uprawiania aktywności fizycznej.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *