Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jakie ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i zapobiegać bólowi?

Jakie ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie i zapobiegać bólowi?

Bóle mięśniowe od czasu do czasu mogą przytrafić się każdemu z nas. Są efektem intensywnej aktywności fizycznej, rozwijającej się choroby (np. grypy) czy nadmiernego napięcia niektórych partii mięśniowych na skutek siedzącego trybu życia i nadmiaru stresu. Co można zrobić, by takie bóle się nie pojawiały?

Trening wzmacniający mięśnie

Przede wszystkim warto rozpocząć od ogólnego zwiększenia poziomu swojej aktywności fizycznej. Nie chodzi o to, by od razu biegać maratony czy startować w zawodach. Większa ilość kroków w ciągu dnia za sprawą spacerów czy wybierania schodów zamiast windy będzie dobrym początkiem.

Niektóre bóle biorą się z nadmiernego napięcia oraz nieprawidłowej postawy, co jest dość pospolitym zjawiskiem, w związku z podejmowaniem przez nas pracy siedzącej. Wdrożenie ćwiczeń rozciągających i takich, które mają w sobie elementy rozciągania (pilates, joga), pozwolą zmniejszyć to napięcie i tym samym złagodzić dolegliwości bólowe.

Bóle mogą być także konsekwencją osłabienia pewnych grup mięśniowych czy zaników mięśniowych (pojawiających się w przebiegu chorób powodujących unieruchomienie chorego). W takich przypadkach bardzo dobrze sprawdza się trening izometryczny, który polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Zaawansowanie takiego treningu zależy głównie od możliwości fizycznych danej osoby – czasem może wykonywać ćwiczenia samodzielnie, a w niektórych przypadkach konieczne będzie wsparcie terapeuty.

Bardzo istotne, by intensywność treningu – zwłaszcza u osób ze znacznymi dysfunkcjami układu ruchu – była ustalana z fizjoterapeutą.

Ustalenie przyczyny bólu

Ćwiczenia mogą być jednym ze sposobów na rozwiązanie problemu dolegliwości bólowych, ale istotne jest ustalenie przyczyny tego bólu czy słabości mięśniowej. Zupełnie inne będą potrzeby osoby, która potrzebuje wzmocnienia mięśni ze względu na prowadzony dotychczas styl życia, a zupełnie inne pacjenta, u którego ból i słabość jest symptomem choroby.

Osłabienie siły mięśniowej (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/silny-bol-rak-nog-i-stop), której często towarzyszą dolegliwości bólowe, występuje w przypadku m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, nowotworów, stwardnienia zanikowego bocznego oraz stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera i Parkinsona, po udarze. Bóle o różnym natężeniu w częściach dystalnych kończyn towarzyszą także chorobie Fabry’ego. Każda z tych wymienionych chorób wymaga innego postępowania terapeutycznego.

Na pomoc pacjentom z chorobami rzadkimi

Diagnostyka schorzeń rzadkich, dotyczących 6-8% osób w populacji jest trudna. Pacjenci przez wiele lat mogą nie otrzymywać właściwego rozpoznania i leczenia, ze względu na naturę tych chorób, których symptomy są często niespecyficzne.

Misją Fundacji Saventic jest przyspieszenie procesu diagnostycznego i przede wszystkim ułatwienie pacjentom dostępu do specjalistów, którzy doskonale orientują się w chorobach rzadkich. Każdy, kto od dłuższego czasu boryka się z wciąż nierozpoznanymi objawami i podejrzewa u siebie czy swojego bliskiego chorobę rzadką, może skorzystać z bezpłatnej pomocy Fundacji. Konieczne jest jedynie zaangażowanie w proces udostępniania danych medycznych, które zostaną poddane analizie przez specjalistów Fundacji.

Wejdź na stronę Fundacji i dowiedz się więcej na temat chorób rzadkich i pomocy kierowanej do pacjentów.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *