Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Klasyczny pilates i jego zalety

pilates

Pojęcie klasycznego pilatesu jest związane z odniesieniem się do pierwotnych założeń. Metoda ćwiczeń, która stała się jednocześnie metodą rehabilitacji, dbałości o kondycję i zdrowie, została zapoczątkowana przez Josepha Pilatesa jeszcze w XX wieku i to u jego początków. To nie są zwykłe ćwiczenia, ponieważ najważniejszymi elementami, kluczowymi założeniami tego systemu są:

– pełna koncentracja umysłu,

– pełna kontrola swojego ciała,

– bardzo duży stopień precyzji ruchów,

Te zasady zostały stworzone przez Josepha Pilatesa, a następnie kultywowane przez jego uczniów, w tym między innymi przez Rona Fletchera, Romanę Krzyżanowską, Jaya Grimesa czy też Kathy Grant.

Praca na maszynach

Klasyczny pilates to przede wszystkim praca na maszynach. Joseph Pilates stworzył bowiem szereg maszyn, urządzeń. Dzięki nim możliwe jest zrealizowanie zakładanych celów, możliwa jest do osiągnięcia pełna koncentracja nad każdym ruchem. Poza tym również możliwa jest do uzyskania bardzo duża precyzja każdego ruchu. Mimo, że współcześnie mamy do czynienia z bardzo doskonałymi maszynami, to jednak istotne jest to, aby wrócić do pierwowzorów. Joseph Pilates nie tylko stworzył samą metodę ćwiczeń, ale ponadto również zaprojektował i wykonał określone maszyny, dzięki którym wykonywanie każdego ćwiczenia jest bardziej precyzyjne, a tym samym bardziej skuteczne. Urządzenia takie nie posiadają udoskonaleń związanych z postępem technicznym i elektroniką, ale za to są one bardziej wymagające. Dzięki temu można mówić o pełnej realizacji założeń pilatesu. Maszyny klasycznego pilatesu dają najlepsze rezultaty w pełnej zgodzie z tym, co zakładał sam twórca.

Reformer stosowany w kontrologii

Mimo, że utarło się w naszej nomenklaturze słowo pilates, to jednak w samych początkach, w samym założeniu mieliśmy do czynienia z pojeciem kontrologii. Wskazując na stosowane urządzenia, na pierwszy rzut trafia contrology reformer. Jest to reformer, czyli urządzenie stosowane właśnie w treningach pilates, ale mówimy o jego klasycznej formie, najbardziej zbliżonej do pierwowzoru stworzonego przez Josepha Pilatesa. Urządzenie to jest bardzo wymagające, aczkolwiek z drugiej strony również w największym stopniu pozwala ono na zrealizowanie zakładanych celów. Urządzenie to składa się z kilku elementów, wśród których można wyróżnić:

– trwałą, bardzo wytrzymałą, aluminiową ramę

– pasy wraz z pętlami, które wykonane są z wysokiej jakości skóry,

– sprężyny, które w sposób precyzyjny odzwierciedlają ten sam element w pierwszym tego typu urządzeniu

– poręcz, której charakterystycznym elementem jest nieco inny kąt nachylenia w stosunku do tego, z czym mamy do czynienia we współczesnych reformerach

Klasyczne reformery są urządzeniami przeznaczonymi dla każdego. Stosowane w rehabilitacji po różnego rodzaju urazach, w różnych schorzeniach. Ponadto stosowane także w odniesieniu do każdego innego celu, jaki jest zakładany. Tutaj najczęściej wskazuje się na wzmocnienie  gorsetu mięśniowego, na wzmocnienie partii mięśni głębokich czy też na poprawę sylwetki swojego ciała.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *