Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Piły tarczowe – co warto o nich wiedzieć?

Piły tarczowe - co warto o nich wiedzieć?

Coraz więcej osób korzysta z piły tarczowej. Nie może to jednak zaskakiwać. Są to bowiem urządzenia, które cechują się wydajnością na odpowiednim poziomie i dużą skalą zastosowania. Co warto wiedzieć o tych elementach? Jak bezpiecznie z nimi pracować? Zapraszamy do lektury.

Co to są piły tarczowe?

Warto wiedzieć, że piły tarczowe to nowoczesne narzędzia, które służą do prostoliniowego cięcia rozmaitych materiałów. Trzeba podkreślić, że przeznaczone są zazwyczaj do pracy z różnymi typami pilarek stołowych oraz ręcznych. Piły tarczowe wraz ze swoimi napędami stosuje się do cięcia drewna twardego i miękkiego. Podobnie jest w przypadku płyt wiórowych, sklejek, płyt gipsowo-ceramicznych, tworzyw sztucznych, stali budowlanej, metali lekkich, stali nierdzewnej czy drewna warstwowego itp. Trzeba podkreślić, że piły tarczowe są w stanie poradzić sobie z wyżej wymienionymi materiałami – oraz z wieloma innymi – ale należy dostosować odpowiednią konstrukcję ostrza zębów do konkretnych właściwości danego produktu. Najważniejszym parametrem każdej piły tarczowej jest średnica zewnętrzna krawędzi zębów. Warto wiedzieć, że na podstawie tego wymiaru określa się nominalną średnicę tarczy w pilarce. Istotną informacją jest fakt, że oba wymienione parametry muszą być dokładnie takie same.

Piły tarczowe – jak bezpiecznie pracować?

Piły tarczowe – chociaż są bardzo skuteczne w swoich poczynaniach – są także niebezpieczne i należy uważać, aby w czasie pracy nie zrobić sobie żadnej krzywdy. O czym należy zatem pamiętać? Warto podkreślić, że najczęściej na wypadek narażone są nasze ręce. Oczywiście, nowoczesne piły tarczowe spełniają najważniejsze standardy bezpieczeństwa w pracy. To jednak nie oznacza, że jesteśmy w 100% chronieni. Trzeba bowiem stosować się do kilku wskazówek, aby nic nam się nie stało w czasie pracy z tymi urządzeniami. Przede wszystkim nie wolno pracować bez założenia odpowiedniej osłony na piłę tarczowej.

To jednak nie wszystko. Nie można też pod żadnym pozorem zakładać na wrzeciono pilarki tarczy o innej średnicy, niż nominalna (ma to też wpływ na efektywność wykonywania danego zadania). Istotne jest to, aby odpowiednio zamocować piłę na wrzecionie pilarki. Jest to podane w instrukcji, dlatego należy krok po kroku wykonywać kolejne czynności. Trzeba zaznaczyć, że prawidłowe zamocowanie piły powinno być sprawdzone na niewielkich obrotach, aby zagwarantować sobie, że przy maksymalnej wydajności nie wydarzy się nic nieprzewidzianego.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław