Okres ciąży to w każdym przypadku przełomowy czas w życiu każdej kobiety. W tym okresie przyszła mama przygotowuje się do najważniejszej roli swojego życia. Zmienia się więc nie tylko jej ciało, ale i ogólny sposób postrzegania świata. Kiedy maluch przychodzi na świat nawiązują się silne relacje pomiędzy nim, a rodzicami. To jak one się będą układały w dalszych etapach zależy przede wszystkim od samych rodziców. W psychologii dziecka bardzo często poruszany jest temat rodzicielstwa bliskości. My postanowiliśmy powiedzieć o nim nieco więcej.
Rodzicielstwo bliskości – co to jest?
Rodzicielstwo bliskości inaczej określane jest jako parenting. Jest to to filozofia rodzicielska, która polega na tworzeniu więzi emocjonalnej z dzieckiem, która w przyszłości ma mieć dobry wpływ rozwojowy i emocjonalny na całe życie. Poprzez parenting wytwarza się tzw. bezpieczny styl przywiązania, który nie tylko sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka, ale i zapewnia mu poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Aby parenting od pierwszych chwil życia malucha przynosił oczekiwane skutki należy wypełniać kilka podstawowych zasad.
Złote zasady parentingu
Okres tuż po narodzinach jest bardzo ważny w życiu małego dziecka. Wówczas szczególnie odczuwa potrzebę częste, fizycznej bliskości. Z kolei mama także odczuwa silną chęć opieki na nim. Tym samym mama i dziecko równomiernie zaspokajają swoje biologiczne, jak i psychologiczne potrzeby.
Pozostając w temacie kontaktów fizycznych pomiędzy matką, a dzieckiem należy szczególnie zwrócić uwagę na kwestię karmienia piersią. Jak się okazuje dzięki temu mama zaczyna w ten sposób prawidłowo odczytywać mowę ciała dziecka. Tym samym lepiej go poznaje. Nie od dziś również wiadomo, że to właśnie mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka chociażby dzięki dużej zawartości prolaktyny, okstytocyny, czy innych hormonów zapewniających przepływ uczuć ze strony mamy.
A co z kwestią spania dziecka? Współcześnie wielu rodziców coraz częściej od narodzin kładą dziecko w oddzielnym pokoju. Niestety ma to swoje wady. Po pierwsze kwestia wygody – kiedy maluch płacze, jest pod ręką i szybciej można się nim zająć. Udowodniono również, że spanie dziecka w pokoju rodziców w pierwszym okresie jego życia ma ogromny wpływ na jego poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
Wyczulenie na płacz dziecka – należy pamiętać, że przynajmniej przez pierwszy rok życia jest to jego jedyny sposób na komunikowanie się z otoczeniem. Należy więc zwrócić uwagę na powód płaczu dziecka zanim stwierdzi się, że to zwykłe „marudzenie”. Zimne wychowanie i brak reakcji na płacz nie tylko powoduje, że dziecko staje się bardziej nerwowe, ale i zaburza to bliskie relacje i odpowiednie poznanie swojego dziecka. Czasem w tej kwestii można poradzić się specjalisty, bo w przypadku opieki nad dzieckiem ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi kiedy reagować, a a kiedy daną kwestię lepiej jest zostawić w spokoju.
W ostatnim czasie bardzo modne stało się również noszenie dziecka w chuście na rożne sposoby, w zależności od zapotrzebowania. Świeżo upieczone mamy nie tylko chwalą sobie wygodę takiego rozwiązania, ale i podkreślają nawiązywanie silnych relacji ze swoją pociechą.