Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Tatuaż na kręgosłupie a znieczulenie zewnątrzoponowe

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest popularną formą znieczulenia stosowaną w trakcie porodu. Jest ono podawane w dolnej części kręgosłupa. Właściwie większość osób może się zdecydować na taką opcję, jednakże są to sytuacje, kiedy jest ono zabronione. Jednym z takich przypadków jest świeża rana na plecach, w miejscu, gdzie miałoby być wykonane znieczulenie. Taka rana może być efektem niedawno wykonanego tatuażu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. W takim miejscu nie można wykonać znieczulenia, ponieważ może wdać się zakażenie, które mogłoby się rozprzestrzenić po obszarze kręgosłupa, wiąże się to z poważnymi uszkodzeniami.

Czy znieczulenie może nie zostać wykonane?

W sytuacji, gdy posiadamy tatuaż na kręgosłupie, to lekarz decyduje, czy będzie wykonane znieczulenie zewnątrzoponowe. Jeżeli anestezjolog stwierdziła, że na przykład na tatuażu występuje stan zapalny, czy jest tam choćby mała rano jest to świeża rana, lekarz może odmówić wykonania znieczulenie.

Sami powinniśmy zaobserwować, czy jest wszystko w porządku, wybierając się już do lekarza trzeba zwrócić na to uwagę. Można wcześniej zadzwonić do szpitala, zapytać lekarza, jakie jest jego zdanie na temat posiadanego tatuażu. Warto przygotować się psychicznie na taką sytuację, niż później być zaskoczonym.

W jakim celu stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosowane jest przy zwalczaniu bólu pooperacyjnego, po zabiegach naczyniowych na przykład operacji tętniaka, aorty, czy rozległym zabiegu w obrębie jamy brzusznej, oczywiście często wybierany jest przy porodzie. Odpowiednie wykonane znieczulenia zewnątrzoponowego jest bezpieczne, zawsze jednak istnieje ryzyko powikłań, i to właśnie świeżo wykonany tatuaż może stanowić problem.

Są oczywiście przeciwwskazania do stosowania tego znieczulenia. Są to między innymi zakażenia w miejscu, gdzie ma być wykonane wkłucie. Dotyczy to właśnie tatuaży, które są świeżo zrobione. Kolejnymi przeciwwskazaniami są na przykład zaburzenie krzepnięcia krwi, schorzenia neurologiczne, nadciśnienie tętnicze.

Jednakże jednym z głównych przeciwwskazań są właśnie świeże rany.

Tatuaż a znieczulenie

Fakty i mity

Wśród informacji, które krążą w sieci wiele jest faktów i mitów dotyczących wkłucia w kręgosłup, związane są ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Tatuaż w okolicy lędźwiowej kręgosłupa nie zawsze uniemożliwia wykonanie tego znieczulenia, można powiedzieć, że tatuaż wcale nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego rodzaju znieczulenia, chyba że występują jakieś rany. W tej sytuacji niekorzystne jest też zaburzenie krzepnięcia krwi u matki i zakażenia w miejscu, gdzie ma być wprowadzony cewnik.

Masz wątpliwości, jakie studio tatuażu wybrać? Polecamy tattoopoland.com. Zawsze najwyższy poziom bezpieczeństwa i higieny. Polecamy je nie tylko mieszkańcom Warszawy.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *