Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Bezsenność – jakie problemy ze sobą niesie?

bezsenność

Bezsenność może być spowodowana wieloma różnymi sytuacjami. Życie w stresie, nadmiar obowiązków, kłopoty i problemy mogą przekładać się bezpośrednio na stan naszego snu. Jeśli masz problemy ze snem warto zastosować alternatywne metody, ponieważ chroniczna bezsenność staje się podstawą wielu różnorodnych chorób.

Czy warto stosować leki na bezsenność?

Bezsenność zwłaszcza ta trwająca ponad trzy tygodnie wymaga konsultacji lekarskiej. Jednakże jeśli lekarz zapisze środki doustne, nasenne warto obchodzić się z nimi ostrożnie. Nie należy zwiększać dawki leku, ponieważ jego działanie polega na bezpośrednim łączeniu się z receptorami GABA. Lek pełni funkcję neuroprzekaźnika. Sprawia, że komórki nerwowe stają się mniej aktywne, zmniejsza się odczuwany przez nas lęk i narasta senność. Leki na bezsenność stosowane mogą być jedynie w krótkich okresach czasu, ponieważ wywołują wiele negatywnych skutków ubocznych, dla całego organizmu.

Jak donosi Komitet do Spraw Bezpieczeństwa Leków substancje zawarte w środkach nasennych mogą być również odpowiedzialne za epizody lunatykowania. Niekiedy stosując przez długi czas owe leki może dojść do halucynacji, amnezji, zaburzeń zachowania. Warto zaznaczyć, że leki tego typu są również uzależniające.

Naturalne sposoby aby zapobiec bezsenności

Leki nasenne, nawet z przepisu lekarza powinny być stosowane jedynie przez krótki okres czasu. Co jednak zrobić jeśli problem bezsenności nie zniknął, powraca a wręcz nawet się pogłębił? Jeżeli stosujemy lek na bezsenność przez wiele dni, a następnie go odstawimy możemy borykać się z objawami odstawiennymi. Pojawić się mogą:

  • ból głowy,
  • drżenie,
  • dezorientacja,
  • lęk
  • bezsenność z odbicia

Naturalne sposoby na zwalczenie bezsenności

Istnieją jednak naturalne sposoby aby zapobiegać i zwalczyć bezsenność. Nie są one szkodliwe dla zdrowia i nie naruszają naszego organizmu pod względem konsekwencji zdrowotnych. Najprostszym sposobem jest wybór adekwatnej poduszki. Z całą pewnością warto polecić profesjonalna i certyfikowaną poduszkę ortopedyczną, o której możemy poczytać TUTAJ. Poduszka tego typu zapewni doskonałe ułożenie ciała w czasie snu, a co za tym idzie wypoczniemy w wygodnej pozycji nie narażając się na nienaturalne wygięcie kręgosłupa. Poduszka to jednak nie jedyna metoda. Przed snem warto wyciszyć się, zrelaksować, udać na spacer czy też posłuchać muzyki. Warto uwolnić myśli od wszystkich stresujących problemów, które często mogą być powodem bezsenności.

Opracowane przez: Aneta R.