Wszyscy znają powiedzenie – „Boże spraw, aby mi się tak chciało, jak mi się nie chce„- lecz problem ten, nie wynika tylko z woli. Motywacja do działania to także biologia, z czego nie wszyscy sobie zdają sprawę. Sprawność umysłowa, mózg, wymaga paliwa, pokarmu, odżywienia, podobnie, jak całe ciało. Odpowiednia dieta, woda, zdrowe tłuszcze, tlen i odrobina aktywności fizycznej, sprawi, że „chcenie” stanie się łatwiejsze.
Zdrowe tłuszcze i ich wpływ na pracę mózgu
Tłuszcze nie mają dobrej reputacji, a jednak ponad 60 % masy kory mózgowej, stanowi nienasycony kwas tłuszczowy, omega 3. Osłona mielinowa nerwu składa się z 30% białka i 70% tłuszczu. Jedzenie dużej ilości ryb, orzechów włoskich, nasion lnu, zielonych warzyw liściastych, sprawi, że zadania, które Cię dotychczas przerażały, staną się dużo łatwiejsze do realizacji. Poziom dopaminy wzrośnie automatycznie, zadowolenie ze sprawnie osiągniętych celów, pobudzi również adrenalinę i cały mechanizm „ruszy”. Jajka, orzechy, soja, zawierają sporą ilość lecytyny.
Stopień koncentracji, pomysłowości, sprawność receptorów poznawczych, zależy głównie od składników lecytyny; inozytolu, fosfolipidów oraz choliny. Dobrze odżywiony, sprawny mózg, zawierający dużą ilość piroglutamatu (zawarty w owocach i warzywach) w płynie mózgowo-rdzeniowym, jest chroniony przed uszkodzeniami degeneracyjnymi. Mózg nie ma skłonności do ospałości, demencji, a nawet lepiej radzi sobie z dysleksją.
Palenie, kofeina i inne używki
Wszystkie dotychczasowe i bardzo popularne metody walki z brakiem energii umysłowej, są na dłuższą metę zgubne. Palenie tytoniu podnosi niepotrzebnie ciśnienie i zatruwa organizm, osłabiając pamięć. Podobnie kofeina w kawie, ma krótkotrwałe działanie i dosłownie uszkadza mózg. Ciekawym zamiennikiem kofeiny jest miłorząb japoński, rozrzedza nieco krew, polepszając krążenie śródczaszkowe. Problemy z czasami bardzo prostymi czynnościami intelektualnymi, mają przyczyny właśnie w niedotlenieniu narządu. Zamiast kolejnej puszki napoju energetyzującego, warto wyjść na krótki spacer, otworzyć okno, wykonać kilka ćwiczeń oddechowych, zrelaksować się. Tak zregenerowana sprawność umysłowa pozwoli na wiele, wiele więcej.
Sposoby na przewlekłe napięcie mięśni
Przewlekłe napięcie pochłania ogromne ilości witamin z grupy B, co wpływa na zaburzenia pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Stany nerwicowe łagodzimy dobrze wchłanialnym magnezem, zapobiegającym wytrącaniu neuronów, synaps. Wprost przeciwnie magnez odwraca ten proces. Dodana do tego minerału witamina B, działa przeciwzapalnie na nerwy obwodowe, pomaga w tworzeniu aminokwasu, tryptofanu, działającego nasennie i kojąco. Tych składników możemy szukać również w; kapuście, kiełkach pszenicy, kaszach grubych, migdałach, bananach. Wiele osób z dobrym skutkiem suplementuje magnez i B6, jako pomoc w przewlekłym stresie. Łatwiej o lepsze poczucie humoru, i śmiech, który uzdrawia, znowu dotleniając ciało, a mózg szczególnie.
Niedobory żywieniowe?
Ociężałość umysłowa? Przyczyny nie zawsze tkwią w umyśle. Wiele chorób umysłowych, zaburzeń emocjonalnych ma swoje źródło w niedoborach żywieniowych. Wapń połączony z witaminą D3, uczestniczy w przekazywaniu impulsów w obrębie mózgu. Cynk leczy zaburzenia umysłowe, wpływa na proces wzrostu, sprawność umysłowa zwiększa się.
Higiena mózgu
Mówi się także o tzw. higienie mózgu, umysłu. Sprawny mózg wymaga odpoczynku, snu, ale i również swoistej „gimnastyki”. Ćwiczenia pamięciowe, ćwiczenia skojarzeniowe, rozwiązywanie prostych łamigłówek jest dobrym urozmaiceniem wypoczynku. Bierne siedzenie przed telewizorem, lepiej zamienić na czytanie książek, zajęcia i zabawy intelektualne, na przykład z dziećmi.
Człowiek aktywny szybciej regeneruje siły, wysoka sprawność umysłowa pozwala na krótszą pracę. Jest w końcu bardziej odporny na inne choroby, nie odczuwa przewlekłego przemęczenia. Każdy dzień przynosi nowe, ciekawe wyzwania, to ma sens i pozwala na świadome odczuwanie radości z życia.
8 godzin snu. sport, zdrowa dieta i pozytywne nastawienie do ludzi i świata, ot co! 🙂