Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy przez odchudzanie może spóźniać się okres?

Czy przez odchudzanie może spóźniać się okres?

Czy dziewczyna, która się odchudza może opóźnić swój okres, a co gorsza doprowadzić do zaniku miesiączki? Dowiedzmy się jak odchudzanie ma wpływ na nasz organizm, i jakie mogą być tego konsekwencje. A przede wszystkim dowiedzmy się, jak zdrowo i skutecznie poprowadzić redukcję wagi.

Jak odchudzanie może mieć wpływ na nasz organizm?

Często młode dziewczyny w wieku dojrzewania chcą utracić zbędne kilogramy. Niestety robią to bardzo nieświadomie i stosują diety niskokaloryczne, i dodatkowo ciężko trenują. Gdy kobieta nie dostarcza odpowiednią ilość kalorii do swojego organizmu, mogą pojawić się komplikacje, tak jak zaburzenia miesiączkowania. Najpierw może to być spóźniający się okres, a następnie kompletny zanik miesiączki. Niesie to za sobą fatalne skutki, takie jak: częste kontuzje, bóle podbrzusza, niepłodność, nudności, bardzo złe samopoczucie i różne infekcje.

Zobacz również: Suplementy diety na odchudzanie, które działają

Skąd się bierze spóźniona miesiączka lub jej brak?

Główną przyczyną jest restrykcyjna dieta. Organizm wtedy czuje się zagrożony (posiadamy wtedy mało tkanki tłuszczowej) i zdaje sobie sprawę, że kobieta nie jest w stanie zajść w ciąże i ją utrzymać. Dlatego podwzgórze uniemożliwia zajście w ciąże z oczywistych powodów – organizm kobiety nie byłby w stanie jej utrzymać.

Jak odchudzanie doprowadziło organizm do takiego stanu?

Zacznijmy może od tego, czym jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to ilość kalorii, jaką osoba powinna jeść, w zależności od wieku, wzrostu, wagi i codziennej aktywności fizycznej. W sieci jest wiele stron internetowych, gdzie możemy obliczyć swój dzienny bilans kaloryczny. Wystarczy podać swoje parametry i poziom aktywności fizycznej. Następnie, w zależności od naszego celu, możemy spożywać tyle, ile pokazuje nam kalorii (wtedy nasza waga będzie stała w miejscu). Jeżeli natomiast chcemy schudnąć, wystarczy od naszego ,,zera kalorycznego” odjąć 200/300 kalorii, a jeżeli chcemy przybrać na wadze, to dodajemy tyle samo kalorii. Czyli na przykład, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne kobiety wynosi 2000 kcal, to żeby schudnąć powinna spożywać 1800 kcal uprawiać swoją ulubioną aktywność fizyczną.

Niestety, wiele dziewczyn myśli, że aby schudnąć musi stosować bardzo niskokaloryczne diety, na przykład: diety 1000 kcal albo różnego rodzaju głodówki. Dodatkowo, jeżeli dziewczyna jest w wieku dojrzewania, a zazwyczaj w tym wieku młode kobiety chcą szybko schudnąć, to jest to bardzo wyniszczające dla organizmu.

Zobacz również: Czy są jakieś skuteczne tabletki na odchudzanie?

Jak wyleczyć się z braku miesiączki?

Przede wszystkim musimy wejść na nadwyżkę kaloryczną, aby doprowadzić swój organizm do normalności. Zazwyczaj stosuje się wzór: 45 x LBM (beztłuszczowa masa ciała) + energia wydatkowana na treningach.

Zdrowe tłuszcze w swojej diecie

Jednym z ważniejszych budulców naszego organizmu. Tłuszcze, przede wszystkim dla kobiet są bardzo ważne i odgrywają kluczową rolę w naszym układzie hormonalnym. Przede wszystkim w naszej diecie powinny pojawić się zdrowe źródła tłuszczy, takie jak: orzechy, awokado, jaja, siemię lniane, masło orzechowe i oliwa z oliwek

Białko w różnej postaci

Innym bardzo ważnymi budulcem naszego organizmu jest białko, które powinniśmy przede wszystkim czerpać z mięsa, fasolki, jajek, tofu. Ważnym elementem również będzie wdrożenie do naszej codziennej diety nabiału, ponieważ zawiera on wapń. Jednym z lepszych wyborów będzie spożywanie twarogu i mleka.

Węglowodany

Węglowodany przede wszystkim powinnyśmy czerpać z wszystkich warzyw i owoców. Posiadają one dużo ważnych składników odżywczych: żelazo, magnez, witamina A,D i K. Spożywać powinniśmy jak najwięcej owoców i warzyw sezonowych.

Zobacz również: Zioła na odchudzanie – czy są skuteczne?

Inne ważne aspekty dotyczące powrotu regularnej miesiączki

Oprócz samej diety, powinniśmy ograniczyć jak najbardziej stres w naszym życiu. Czasem jest to ciężkie, ale chociaż poświęcanie godziny czy dwóch dziennie na czynność, która sprawia nam przyjemność, jest bardzo ważna. Może to być czytanie książki, czy spacer na łonie natury. Ważnym aspektem jest sen, który powinien trwać od 7 do 9 godzin. Bardzo dobrym elementem, jaki możemy wdrożyć jest dodatkowe wyciszenie się przed snem i unikania telefonu. Możemy sobie postanowić, że pół godziny przed snem nie korzystamy z telefonu i wyciszamy się, na przykład medytując, czy słuchając odpowiedniej muzyki.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest najważniejsze i powinniśmy o nie bardzo dbać i pielęgnować, a nie dodatkowo się katować. Dlatego stosowanie zdrowej i zbilansowanej diety plus ulubiona aktywność fizyczna i odpoczynek to klucz do sukcesu.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *