Ból u malucha to największy koszmar dobrego rodzica. Szczególnie taki, który uniemożliwia funkcjonowanie naszemu maluchowi. Często zaniedbania, predyspozycje genetyczne lub inne czynniki mogą prowadzić do wrastania paznokci u nóg – problemu który może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Problem z niepożądanym wrastaniem paznokci pod wał okołopaznokciowy może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i małych dzieci (nawet tych, które jeszcze nie postawiły swoich pierwszych kroków). W przypadku najmłodszych problemem będą nie tylko same stany zapalne powodujące dolegliwości bólowe, ale też będące ich przyczyną utrudnienia w nauce chodzenia. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Co na wrastający paznokieć u dziecka zastosować? Jakie działania i produkty pomogą w skutecznej walce z problemem?
Metody na wrastające paznokcie u nóg u dziecka
Pojawienie się problemu może mieć różne podłoże. Nie bez znaczenia są predyspozycje genetyczne maluchów. Ryzyko powstania kłopotliwej zmiany zwiększają także wady postawy, duże urazy stóp, zakażenia o podłożu grzybiczym czy palce młoteczkowate. Do tego dochodzą takie przyczyny jak źle (zbyt krótko i zbyt okrągło) obcinane paznokcie i zbyt ciasne buty. Wszystkie te sytuacje mogą sprawić, że wrastający paznokieć u dzieci dotknie właśnie naszą pociechę.
W leczeniu powyższego schorzenia pomoże nam podolog dziecięcy. Jeśli nie jesteśmy w stanie skorzystać z jego porady, możemy wybrać się także do dziecięcego dermatologa. Każdy z tych specjalistów poleci odpowiedni płyn na wrastające paznokcie u dzieci lub innego typu preparat, wcześniej dokładnie określając podłoże problemu. Przy najbardziej zaawansowanych zmianach konieczna jest maść z antybiotykiem.
Oprócz tego sami w codziennej pielęgnacji stóp malucha z opisywanym problemem powinniśmy stosować środki antyseptyczne, zabijające niechciane mikroorganizmy. By ulżyć w bólu jaki sprawia wrastający paznokieć u dziecka domowe sposoby możemy zastosować zwłaszcza te związane z kąpielami małych stópek w ciepłej wodzie z mydłem bądź solą. Równie dobrze sprawdzi się moczenie stópki w delikatnym naparze z nagietka bądź rumianku. Pamiętajmy jednak by każde takie działanie wcześniej skonsultować z podologiem czy dermatologiem.
Inny sprawdzony sposób na wrastające paznokcie u dzieci to zastosowanie tak zwanej tamponady. Ta bezpieczna metoda sprawdzi się nawet u niemowląt. Ale, podobnie jak powyższe rozwiązania, powinna być zawsze wcześniej skonsultowana ze specjalistą. Jak wykonać tamponadę? To metoda bardzo prosta do wykonania samemu w domu i na pewno każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Mały jałowy gazik nasączamy środkiem odkażającym bezpiecznym dla najmłodszych. Następnie bardzo delikatnie umieszczamy go w przestrzeni między paznokciem a okołopaznokciowym wałem, dociskając za pomocą wykałaczki czy pilniczka. W ten sposób wrastające paznokcie u małych dzieci odseparujemy od skóry, co pomoże im w rośnięciu w prawidłowy sposób. Gdy powyższe metody nie przynoszą skutku, najprawdopodobniej konieczna będzie interwencja chirurgiczna.