Beta-alanina to aminokwas, który jest prekursorem karnozyny w organizmie. Choć beta-alanina należy do aminokwasów endogennych, syntetyzowanych w ciele ludzkim, często pojawia się jako suplement diety. Przyjmowanie beta-alaniny zalecane jest osobom aktywnym fizycznie, sportowcom. Nie wykazano żadnych poważnych skutków ubocznych suplementacji w organizmie. Jak stosować beta-alaninę, czy przyjmowanie beta-alaniny powinno być codziennym nawykiem?
Co daje stosowanie beta-alaniny?
Właściwości beta-alaniny i jej ilość w organizmie ma bezpośredni wpływ na stężenie karnozyny we włóknach mięśniowych. Preparat zawierający beta-alaninę pozwala na uzupełnienie jej w organizmie, co przekłada się na produkcję karnozyny. Utrzymywanie jej stężenia na wysokim poziomie może wpływać na:
- – późniejsze uczucie zmęczenia podczas wysiłku fizycznego, intensywnych ćwiczeń,
- – lepszą wydolność organizmu,
- – skuteczniejsze budowanie masy mięśniowej,
- – utrzymanie odpowiedniego poziomu pH w mięśniach,
- – skuteczniejszą regenerację potreningową.
W związku z tym to jak działa beta-alanina, pośrednio w pewnym stopniu wpływa na wyniki sportowe osób trenujących sporty wytrzymałościowo-siłowe. Szczególną popularność zyskała wśród osób uczęszczających na siłownię z uwagi na tzw. efekt „pompy mięśniowej”, który możemy uzyskać po suplementacji tym preparatem.
Codzienne dawkowanie beta-alaniny
Aby beta-alanina faktycznie działała, konieczna może okazać się jej codzienna suplementacja. Beta-alanina powinna być przyjmowana zarówno w dni treningowe, jak i te beztreningowe. Warto szukać sprawdzonych preparatów, takich jak beta-alanina marki OstroVit. Dostępna jest ona w kilku wygodnych wariantach, co znacząco ułatwia suplementację beta-alaniną. Znajdziemy ją pod postacią kapsułek, proszku, a nawet w formie płynnego shota! Niejednokrotnie producenci udostępniają także wiele różnych opcji smakowych do wyboru. Należy sięgać jedynie po sprawdzone, odpowiednio przebadane preparaty od sprawdzonych producentów, aby uniknąć nieprzyjemnych dla naszego organizmu konsekwencji.
Właściwa suplementacja beta-alaniną
Beta-alaninę warto przyjmować w zalecanych dawkach, zwykle 3-6 gramów dziennie. Najlepiej stosować się do zaleceń producenta produktu, który będzie używany. Należy pamiętać, że po jednorazowym przyjęciu zbyt dużej dawki mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak uczucie swędzenia czy charakterystyczne mrowienie. Nie są one jednak groźne i dość szybko przechodzą, lepiej jednak przyjmować beta alaninę w dawkach podzielonych: przed i po treningu, albo nawet trzy razy dziennie.
Stosowanie beta-alaniny z fazą wysycenia
Suplement diety z beta-alaniną może także być stosowany z tak zwaną fazą wysycenia. Polega ona na początkowym przyjmowaniu zwiększonych dawek preparatu, by po uzyskaniu optymalnego stężenia karnozyny w mięśniach brać jedynie dawkę podtrzymującą. Warto także, przed rozpoczęciem suplementacji zweryfikować, czy inne przyjmowane suplementy diety nie zawierają już tego dość popularnego składnika.
Beta-alanina – kiedy brać?
Zazwyczaj beta-alaninę przyjmuje się przed treningiem, około 20-30 minut wcześniej, aby maksymalizować jej efekty.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy lepiej przyjmować beta-alaninę rano czy wieczorem – to zależy od indywidualnych preferencji i czasu treningu. Jeśli trenujesz rano, przyjmij beta-alaninę przed porannym treningiem. Jeśli trenujesz wieczorem, przyjmij ją przed treningiem wieczornym.
Można przyjmować beta-alaninę zarówno przed posiłkiem, jak i po nim, ale niektórzy użytkownicy mogą odczuwać uczucie szczypania lub mrowienia po spożyciu beta-alaniny na pusty żołądek. Jeśli odczuwasz tego typu efekty uboczne, warto spróbować przyjmować beta-alaninę w trakcie posiłku lub tuż po nim. Warto jednak pamiętać, że najlepiej jest dostosować sposób przyjmowania suplementu do własnych potrzeb i preferencji oraz obserwować, jak organizm reaguje na suplementację beta-alaniną.