Beta alanina jest suplementem stosowanym przede wszystkim przez sportowców uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe. Środek hamuje również wytwarzanie kwasu mlekowego w organizmie, co przyspiesza regenerację mięśni. Jest to jeden z niewielu suplementów, które mają jednoznacznie potwierdzone badaniami klinicznymi pozytywne działanie. Także krótka odpowiedź na pytanie zadanie w temacie to tak, warto stosować beta alaninę.
Czy jest to jednak odpowiedni suplement na przeciętnego Kowalskiego? Dobra dieta, zestaw treningów, oraz suplementy, to trzy warunki jakie należy spełniać, jeśli myśli się o szczupłej sylwetce, czy idealnej rzeźbie. Jeśli chodzi o suplementy jednak, to chociażby na polskim rynku mamy tak wiele rodzajów, że często trenujący mają problem, by zdecydować, który jest dla nich odpowiedni. Wśród licznych suplementów wyróżnić można beta alaninę, bowiem jej największa zaletą jest zarówno skuteczność stosowania, jak i bezpieczeństwo – zarówno jedno, jak i drugie licznie potwierdzone naukowo.
Czym jest beta alanina?
Beta alanina, to inaczej organiczny związek chemiczny pochodzący z grupy aminokwasów białkowych. Jak donoszą specjaliści beta alanina uznawana jest także za prekursor karnozyny, ta z kolei jest podstawowym elementem tkanki mięśniowej. Odpowiadając za pH zawarte w układzie mięśniowym pozwala na utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej w komórkach mięśniowych. Mięśnie człowieka nie ulegają zakwaszeniu, a to z kolei sprawia, że trenujący może pozwolić sobie na dłuższe i efektywniejsze treningi.
Do głównych zalet stosowania beta alaniny zalicza się między innymi: większą wytrzymałość, czy zmniejszone ryzyko skurczów mięśni. U trenującego zwiększa się również wydolność tlenowa, co może mieć szczególne znaczenie dla dyscyplin charakteryzujących się wytrzymałością fizyczną. Ponadto stosując beta alaninę we włóknach mięśniowych pojawiają się mniejsze ubytki. Tu warto zwrócić uwagę na połączenie beta alaniny z kreatyną, która powoduje redukcje tkanki tłuszczowej. Jest to więc dobra wiadomość dla osób odchudzających się.
Dawkowanie beta alaniny
Jak się okazuje ważne jest, by beta alaninę przyjmować o stałych porach i to zarówno przed, jak i po treningu. Zalecana proporcja poszczególnych dawek mieści się od 3,2 do 6,4 grama na dzień. Po około 15 minutach od spożycia przez pierwsze 1,5 godziny trenujący może odczuwać mrowienie, bądź ukłucia po skóra, a to dlatego, że substancja ta silnie aktywuje skórne receptory nerwowe. Mniejsza dawka zwiększa prawdopodobieństwo zmniejszenia uczucia dyskomfortu.
Istotne jest, aby beta alaninę suplementować stale. Istotne jest stałe nasycenie organizmu tym związkiem. Wspomniane powyżej mrowienie na skórze powoduje złudzenie, jakoby beta alanina działała pobudzająco. Wykorzystywane jest to przez producentów preparatów przedtreningowych oraz spalających tłuszcz. Prawie wszystkie zawierają beta alaninę. Istotne jest jednak, aby suplementować ją stale dla otrzymania optymalnych efektów. Wiele osób przyjmuje beta alaninę razem z mieszanką stymulantów, i nie bierze jej w dni, w które nie ćwiczy. Dlatego zalecane jest zakupienie czystej beta alaniny, i stała, codzienna jej suplementacja.
Dla osiągnięcia optymalnego działania dobrze jest suplementować beta alaninę przez co najmniej 28 dni.
Czy beta alanina jest szkodliwa?
Nie stwierdzono negatywnego działania beta alaniny na organizm ludzki, jeśli jest ona oczywiście suplementowana w odpowiednich dawkach. Największe kontrowersje wzbudzać może mrowienie, którego doświadcza około 3/4 stosujących ten środek. Część osób suplementujących beta alaninę uważa odczucie „mrówek” za przyjemne, i pobudzające. Dlatego też jest to stały element wielu suplementów przedtreningowych. Nie ma dowodów na to, że parastezje (uczucie mrowienia na skórze) są w jakikolwiek sposób dla naszego zdrowia lub życia szkodliwe
Dodatkowe informacje na temat beta alaniny?
Wśród dyscyplin sportu, które szczególnie korzystają z beta alaniny wyróżnia się kulturystykę i triatlon. Chętnie korzystają z niej także biegacze. Zazwyczaj efekty widoczne są już po tygodniu. Co ciekawe mimo, iż Beta alanina jest aminokwasem, to nie bierze bezpośredniego udziału w produkcji białek. Bardzo dobrze łączy się zarówno z kreatyną, jak i węglowodanami. Dodatkowo jeśli chodzi o przyjmowanie to stanowi doskonałe połączenie zarówno z kreatyną, jak i węglowodanami. W produktach spożywczych można ją znaleźć w mięsach (białym, lub czerwonym).
Czy beta alanina to doping?
Nie, beta alanina nie należy do substancji uznawanych za doping i zakazanych w zawodowym sporcie. Jest to jeden z najczęściej stosowanych suplementów w reprezentacjach olimpijskich u zawodników sportów wytrzymałościowych. Może być stosowany bez obaw o wykluczenie czy dyskwalifikację.
Czy warto stosować beta alaninę?
Zdecydowanie tak! A to nie tylko ze względu na skuteczność i liczne stosowania, ale i przede wszystkim na bezpieczeństwo dla układu krwionośnego, które tu warto podkreślić – jest potwierdzone naukowo.