Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy pięta Haglunda zawsze wymaga leczenia operacyjnego?

Czy pięta Haglunda zawsze wymaga leczenia operacyjnego?

Pięta Haglunda, inna nazwa to jałowa martwica kości piętowej lub ostroga Haglunda jest uciążliwą i bolesną patologią dotycząca narządu ruchu zaliczana do chorób pięt. Schorzenie jest spowodowane niedokrwieniem tętniczym w tylnej części pięty, w wyniku którego dochodzi do martwicy tkanki kostnej i powstania narośli. Choroba Haglunda objawia się bólem pięty, obrzękiem w obszarze guza kości piętowej.

Podczas chodzenia, zwłaszcza w obuwiu z twardszym zapiętkiem odczuwalny jest wyraźny dyskomfort, a nawet silny ból. W miejscu bolesnym może pojawić się zgrubienie lub uszkodzenie skóry. Objawów bólowych nie należy lekceważyć, bo często współistnieje kilka patologii. Może na przykład pojawić się stan zapalny, który w dłuższym czasie doprowadzi do uszkodzenia ścięgna Achillesa. Konieczne jest szczegółowe badanie kliniczne i badania obrazowe w celu prawidłowego rozpoznania schorzenia. Początkowe objawy takie jak dyskomfort podczas marszu, niewielkie pęcherze są łagodne i nie budzą niepokoju. Gdy pojawiają się bóle z tyłu pięty, szczególnie silne rano należy koniecznie skorzystać z konsultacji lekarza specjalisty.

Objawy i przyczyny pięty Haglunda

Objawów pięty Haglunda może być wiele, a najbardziej typowe to: silny ból pięty, nasilający się podczas zginania stopy, najczęściej pojawiający się rano, podczas chodzenia czy biegania, zgrubienie, zaczerwienienie, zrogowacenie, narośl nad piętą, wyczuwalna wystająca kość na pięcie, opuchlizna okolicy guza piętowego, zaostrzenie dolegliwości po zmianie obuwia na sztywniejsze, utykanie podczas chodu w celu odciążenia kości pięty. Objawy wymagają potwierdzenia rozpoznania badaniami klinicznymi.

Przyczyną patologii prowadzących do martwicy kości pięty mogą być przewlekłe zbyt duże naprężenia mięśni, podrażnienia i kontuzje w obrębie pięty, płaskostopie, źle ustawione forsowne obciążenia treningowe, źle dobrane, zbyt ciasne obuwie ze sztywnym zapiętkiem. U dzieci zaobserwowano jako przyczynę schorzenia otyłość i przewlekłe przyjmowanie leków sterydowych. Przyczyny tej deformacji kostnej nie są dokładnie rozpoznane. Wydaje się, że częściej występuje u osób o płaskich stopach i u kobiet w wieku od 15 do 35 roku życia.

Leczenie pięty Haglunda

Leczenie zachowawcze polega na zmianie obciążeń wysiłkowych podczas ruchu, zastosowaniu miękkiego wygodnego obuwia niepowodującego ucisków, zastosowaniu farmakoterapii za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych, fizjoterapii oraz iniekcji leków sterydowych do kaletki głębokiej ścięgna Achillesa z zachowaniem szczególnej ostrożności pod kontrolą USG. Leczenie chirurgiczne pięty Haglunda polega na wycięciu wyrośli kostnej z kości piętowej. Zabiegi operacyjne są wykonywane w klinikach ortopedii, jak na przykład Carolina Medical Center w Warszawie.

https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/stopa/pieta-haglunda/

Zabieg można wykonać metoda otwartą lub usuwając zmianę nowoczesną metodą endoskopową, umożliwiającą dokładne usunięcie wyrośli przez dwa niewielkie nacięcia na skórze. Dzięki metodzie endoskopowej zmniejsza się ból pooperacyjny, blizny są minimalne, zmniejsza się ryzyko ewentualnych powikłań, a czas rehabilitacji ulega znacznemu skróceniu, szybszy jest również powrót do pełnej sprawności.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *