Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Co to jest skośnogłowie?

Co to jest skośnogłowie?

Skośnogłowie to schorzenie spotykane najczęściej w przypadku noworodków, wśród których układ kostny jest bardzo delikatny. Aby uniknąć deformacji czaszki, należy zapewnić im prawidłowe ułożenie w czasie snu. Jednym z najczęstszych schorzeń, które może pojawić się u dziecka jest skośnogłowie. W ostatnim czasie mówi się o nim stosunkowo często, co sprawia, że warto bliżej przyjrzeć się zagadnieniu.

Czym jest skośnogłowie?

Bardzo trudno jest ustalić przyczynę skośnogłowia. Istnieją przepuszczenia, że jedną z wielu przyczyn może być uwarunkowanie genetyczne. Skośnogłowie pojawić się może zarówno w życiu płodowym jak i już po narodzinach dziecka. Najczęstszym powodem rozwijania się deformacji jest zbyt częste leżenie dziecka po jednej stronie. W takiej sytuacji główka zaczyna odkształcać się w konkretnym miejscu. Problem ten zwany jest zarówno skośnogłowiem, jak i plagiocefalią ułożeniową a także efektem płaskiej główki. Dolegliwości nie wolno bagatelizować, a najważniejszym elementem jest zapobieganie jej powstaniu.

Jakie są objawy skośnogłowia?

Jednym z podstawowych objawów skośnogłowia zwanego również jako plagiocefalia ułożeniowa jest efekt płaskiej główki. Jednakże poza nią możemy zaobserwować u dziecka jeszcze inne charakterystyczne objawy. Są to:

  • Powiększone optycznie jedno oko
  • Powiększone jedno ucho
  • Czoło dziecka również z jednej strony jest bardziej uwypuklone
  • Policzek od strony deformacji wydaje się pełniejszy

W jaki sposób leczyć plagiocefalię ułożeniową?

Konkretne leczenie stosuje się w zależności od stopnia nasilenia się deformacji u dziecka. Obecnie jest to schorzenie szybko diagnozowane i wykrywane, dlatego można zacząć leczyć skośnogłowie już na początku pojawienia się deformacji. Zaleca się jednak przede wszystkim zapobieganie skośnogłowiu. Z tego też względu zaleca się zwracać uwagę na to, aby dziecko często zmieniało pozycję w czasie leżenia. Dzięki temu główka nie będzie narażona na ciągły ucisk w jednym miejscu. Zapobiegając skośnogłowiu warto również wybrać poduszkę ortopedyczną dla niemowląt. Poduszki takie są również pomocne w procesie rehabilitacji po ewentualnym zabiegu (sprawdź ofertę i ceny w serwisie Ceneo).

W sytuacji gdy mamy do czynienia ze skośnogłowiem niekiedy bywa interwencja chirurgiczna, ponieważ wady te nie korygują się samodzielnie w czasie wzrostu dziecka. Jeżeli istnieją wskazania do zabiegu operacyjnego, nie należy przeprowadzać go wcześniej, aniżeli po drugim miesiącu życia. Jeden zabieg najczęściej wystarcza aby usunąć skośnogłowie.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *