Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Cicha epidemia osteoporozy

osteoporoza pierwotna i wtórna

Osteoporoza tzw. „cicha”epidemia” to choroba podstępna przebiegająca bezobjawowo, choroba szkieletu prowadząca do częstych złamań kości. Najczęściej dotyczy złamań kości szyjki udowej, kości przedramienia i kręgosłupa.

Mniejsza gęstość kości przyczyną złamań

Złamania te wynikają ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, zaburzenia jej struktury i jej jakości. Chcąc zapobiec powinno włączyć się do codziennej diety odpowiedniej ilości wapnia, białka i . Jednak sama nie wystarczy, należy również stosować preparaty zalecane przez lekarza. Najlepszym sposobem zapobiegania osteoporozie jest włączenie profilaktyki już od wczesnych lat młodości. Bardzo ważna jest , zaspokajanie organizmu w podaż wapnia i witaminę D. Należy unikać spożycia alkoholu, palenia tytoniu. U osób w podeszłym wieku ważne jest przeciwdziałanie upadkom.

Osteoporoza pierwotna i wtórna

Osteoporoza pierwotna częściej rozwija się u kobiet po menopauzie, u mężczyzn dopiero w podeszłym wieku. Jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. Osteoporoza wtórna występuje rzadziej, dotyczy osób w każdym wieku i jest wynikiem zażywania niektórych leków oraz wynikiem innych chorób. Głównymi przyczynami osteoporozy wtórnej są: układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, choroby reumatyczne. Całkowite wyleczenie osteoporozy jest na dzień dzisiejszy niemożliwe. Jest ona wynikiem starzenia się organizmu.