Osteoporoza tzw. „cicha”epidemia” to choroba podstępna przebiegająca bezobjawowo, choroba szkieletu prowadząca do częstych złamań kości. Najczęściej dotyczy złamań kości szyjki udowej, kości przedramienia i kręgosłupa.
Mniejsza gęstość kości przyczyną złamań
Złamania te wynikają ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości, zaburzenia jej struktury i jej jakości. Chcąc zapobiec powinno włączyć się do codziennej diety odpowiedniej ilości wapnia, białka i witaminy D. Jednak sama dieta nie wystarczy, należy również stosować preparaty zalecane przez lekarza. Najlepszym sposobem zapobiegania osteoporozie jest włączenie profilaktyki już od wczesnych lat młodości. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, zaspokajanie organizmu w podaż wapnia i witaminę D. Należy unikać spożycia alkoholu, palenia tytoniu. U osób w podeszłym wieku ważne jest przeciwdziałanie upadkom.
Osteoporoza pierwotna i wtórna
Osteoporoza pierwotna częściej rozwija się u kobiet po menopauzie, u mężczyzn dopiero w podeszłym wieku. Jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego. Osteoporoza wtórna występuje rzadziej, dotyczy osób w każdym wieku i jest wynikiem zażywania niektórych leków oraz wynikiem innych chorób. Głównymi przyczynami osteoporozy wtórnej są: choroby układu pokarmowego, zaburzenia hormonalne, choroby reumatyczne. Całkowite wyleczenie osteoporozy jest na dzień dzisiejszy niemożliwe. Jest ona wynikiem starzenia się organizmu.