Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jaki wózek inwalidzki elektryczny wybrać?

Jaki wózek inwalidzki elektryczny wybrać?

Dobór odpowiedniego wózka inwalidzkiego do potrzeb konkretnej osoby wcale nie jest łatwą sprawą. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka zadanie to może wydawać się banalne, okazuje się, że jednak nie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków inwalidzkich. Różnią się one między sobą nie tylko ze względu na napęd, ale też ze względu na udogodnienia. Elektryczne wózki inwalidzkie to niezastąpione rozwiązanie dla wielu osób zmagających się z niepełnosprawnościami. Jaki wózek elektryczny wybrać?

Elektryczne wózki inwalidzkie – rodzaje

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów wózków inwalidzkich. Każdy z nich powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Najprostsze wózki inwalidzkie elektryczne to nic innego, jak klasyczne wózki ręczne z wbudowanym silnikiem i przełącznikiem jazdy. Osobną kategorią będą wózki elektryczne posiadające wiele udogodnień, które zapewniają dodatkowy komfort i bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych.

Elektryczne wózki inwalidzkie możemy podzielić ze względu na prędkość czy też warunki użytkowania. Nieco inne modele powinny być wybierane z zamiarem poruszania się jedynie po mieszkaniu, a inne do wykorzystania pokojowo-terenowego. W kategorii wózków elektrycznych znajdziemy też pojazdy dedykowane różnego rodzaju sportom.

Mówiąc o prędkościach wózków, wyróżniamy: modele o maksymalnej prędkości 6 km/h, 8 km/h, 10 km/h i 12 km/h. Wielbiciele szybkiej jazdy mogą zdecydować się na zakup tzw. skutera inwalidzkiego, który osiąga prędkość 15 km/h.

Wózek inwalidzki elektryczny – dla kogo?

Wózek inwalidzki elektryczny dedykowany jest wszystkim osobom, które nie są w stanie poruszać się na wózku inwalidzkim z napędem ręcznym. Jak wybrać wózek odpowiedni do naszych potrzeb?

  • Rodzaj akumulatora. Wybierając wózek elektryczny inwalidzki dostosowany do naszych potrzeb, bardzo ważne będzie, aby jego akumulator był bezobsługowy. W tym celu należy decydować się na zakup pojazdów, których akumulator jest żelowy. Istotna będzie tu też jego pojemność. Kierujmy się tu ogólną zasadą – im większa liczba, tym większy zasięg wózka.
  • Silnik. Silnik odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym pojeździe. W zależności od tego, czego oczekujemy od wózka, możemy wybrać modele osiągające od 6 do 15 km/h, których moc waha się od 150 do 350 watów.
  • Sterownik. Większość wózków inwalidzkich wyposażona jest w sterowniki ręczne, tzw. joysticki. Poza takim rozwiązaniem, dostępne jest też sterowanie klawiaturą bądź za pomocą stopy, brody czy języka. Nowoczesne wózki inwalidzkie elektryczne mogą być też obsługiwane za pomocą ruchu gałki ocznej czy wydychanego powietrza.
  • Hamulce i koła. Cały układ prowadzenia musi działać bez zarzutów. W wózkach inwalidzkich elektrycznych znajdziemy trzy rodzaje kół: koła napędowe, tylne i anty wywrotne. Ważne będzie ich ogumienie. Najlepiej sprawdzą się koła z grubszym bieżnikiem.
  • Siedzisko. Tak jak i sterownik, również siedzisko musi być dobrane pod kątem niepełnosprawności. Ważne, aby było ono wygodne i odpowiadało potrzebom niepełnosprawnego. Może być ono regulowane na wiele sposobów.

To, co będzie równie ważne to dodatkowe wyposażenie wózków, odpowiadające niepełnosprawności osoby użytkującej wózek. Regulowane podłokietniki, obrotowe siedzenie, podwyższony zagłówek – wszystko to może sprawić, że komfort życia niepełnosprawnych podniesie się.

Czy wózki inwalidzkie elektryczne są refundowane?

Elektryczne wózki dla niepełnosprawnych tak jak i inne rodzaje pojazdów są refundowane. Dokładne zasady refundacji określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Wózek inwalidzki elektryczny przysługuje każdemu, kto nie jest w stanie poruszać się na wózku napędzanym ręcznie – zmaga się z różnego rodzaju niedowładami czy porażeniami. O dofinansowanie na sprzęt mogą ubiegać się zarówno dorośli, jak i dzieci od 2. roku życia. Dofinansowanie na zakup wynosi do 3000 zł i może pokryć całkowity koszt takiego zakupu. Istnieje też dofinansowanie na naprawę sprzętu, które wynosi maksymalnie 900 zł. Co ważne, ponowna refundacja należy się po okresie 3 lat w przypadku niepełnoletnich i 4 w przypadku dorosłych.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *