Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kasze bezglutenowe – rodzaje. Z czym serwować?

Kasze bezglutenowe – rodzaje. Z czym serwować?

Kasze bezglutenowe dają duże pole do eksperymentów kulinarnych. Można przyrządzić z nich pyszne śniadania, obiady, jak i kolacje. W opinii dietetyków kasze bez glutenu są zdrowe, sycące i zmniejszają dokuczliwe objawy celiakii. Warto, aby sięgały po nie także osoby z alergią na gluten. Z czym serwować kasze bezglutenowe?

Jakie są najpopularniejsze kasze bezglutenowe? Właściwości

W sklepach ze zdrową żywnością można spotkać wiele rodzajów kasz bezglutenowych. Do najpopularniejszych zaliczyć można kaszę gryczaną, która cechuje się niską zawartością tłuszczu, stąd jest polecana osobom dbającym o linię. Kasza gryczana jest wartościowym źródłem błonnika. Zawiera też wapń, żelazo, potas, magnez, witaminę E i kwas foliowy. Pośród często kupowanych kasz bezglutenowych znajduje się również kasza kukurydziana. Dostarcza organizmowi miedzi, selenu, witaminy A i E oraz witamin z grupy B. Glutenu w składzie nie ma też kasza jaglana, która stanowi cenne źródło białka i błonnika pokarmowego. Dzięki obecności krzemu spożywanie kaszy jaglanej wpływa pozytywnie na kondycję włosów oraz paznokci. Kasza jaglana uprawnia też proces trawienia i wzmacnia odporność. Mniej znana jest kasza bezglutenowa owsiana, jednak nie oznacza to jednak, że nie warto wprowadzić jej do jadłospisu. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów (magnez, wapń i witaminy z grupy B, witaminę E), błonnik pokarmowy oraz białko. Nie można nie wspomnieć też o kaszy amarantusowej, która w ostatnich latach podbiła podniebienia wielu smakoszy, nie tylko osób z celiakią, czy alergią na gluten. Amarantus stanowi świetne uzupełnienie diety wegetariańskiej i wegańskiej. Zawiera błonnik, białko, magnez, żelazo, antyoksydanty, witaminy z grupy B. Kolejna kasza to komosa ryżowa, która ma w składzie kwasy omega-3, żelazo, magnez, potas, wapń, mangan, miedź. Jest też źródłem kwasu foliowego, witaminy B1 oraz witaminy E.

Z czym podawać kasze bezglutenowe?

Kasze bezglutenowe  idealnie komponują się ze świeżymi warzywami. Kaszę jaglaną lub komosę ryżową można połączyć np. z papryką, cukinią, cebulą i bakłażanem. Fani kaszy jaglanej chętnie jedzą ją też na śniadanie, mieszając z orzechami, startymi jabłkami, rodzynkami i cynamonem. Z kolei kasza gryczana jest znakomitym dodatkiem do dań mięsnych. Znakomicie pasuje do niej kurczak, indyk i wieprzowina. Kaszę jaglaną warto podawać też z rybami. Wiele osób chętnie łączy ją z łososiem, dorszem lub tuńczykiem. Z kolei do amarantusa najlepiej sprawdzi się łosoś, krewetki lub tofu. Z czym serwować kaszę kukurydzianą? Smaczną propozycją na lekkie śniadanie będzie połączenie jej z brzoskwiniami, truskawkami i odrobiną miodu. Kasza kukurydziana będzie też dobrym towarzystwem dla gulaszu wołowego. Takie sycące danie obiadowe zaspokoi głód domowników na długie godziny. Kaszę kukurydzianą można dodać też do krupniku lub zupy warzywnej, by była bardziej treściwa.

Gdzie kupić kasze bezglutenowe?

Część osób nie wie, gdzie można kupić produkty spożywcze bez glutenu w składzie. Kasze bezglutenowe są dostępne w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Największy wybór kasz mają sklepy ze zdrową żywnością oraz sklepy z żywnością bezglutenową. Ci, którym zależy na oszczędności czasu i bogatej ofercie powinni zapoznać się z asortymentem sklepów online. Wyszukiwanie produktów w sklepach internetowych jest znacznie szybsze, niż w tych stacjonarnych, wystarczy kilka sekund, aby znaleźć daną kaszę bez glutenu i dodać ją do wirtualnego koszyka.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *