Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kolano skoczka – przyczyny, objawy, leczenie

Kolano skoczka - przyczyny, objawy, leczenie

Bardzo częstą kontuzją sportową jest tak zwane „kolano skoczka„. Jej przyczyną jest długotrwałe przeciążenie więzadła rzepki. Pierwszym objawem zwiastującym kolano skoczka jest kłujący ból z przodu kolana. Ból ten nasila się w czasie wysiłku fizycznego, np. gdy wchodzimy po schodach.

Główne przyczyny kolana skoczka

Kolano skoczka to uraz polegający na zmianach przeciążeniowo-zwyrodnieniowych w obrębie rzepki, która połączona jest z kością piszczelową. Rozwój zmian zwyrodnieniowych prowadzi do osłabienia więzadła a w konsekwencji może grozić jego całkowitym zerwaniem.

Najczęstszą przyczyną kolana skoczka jest bardzo duża, a nawet nadmierna aktywność fizyczna. Na ogół problem ten dotyka osób, które uprawiają sport z wykonywaniem wyskoków. Tyczy się to przede wszystkim siatkówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, czy koszykówki.

Rozwojowi schorzenia sprzyjają

  • Nieprawidłowe anatomiczne położenie rzepki
  • Płaskostopie
  • Zbyt duża ruchliwość stawu kolanowego
  • Zła technika lądowania po wyskoku
  • Zbyt duża masa ciała

Kolano skoczka określane jest także jako entezopatia.

Jakie objawy wskazują na entezopatię?

Jednym z pierwszych i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem kontuzji jest kłujący ból umiejscowiony z przodu kolana. Nasila się on przy aktywności fizycznej. Dodatkowo kolano jest spuchnięte a także mamy do czynienia ze sztywnością stawu i uczuciem niestabilnego kolana. Niekiedy kolano skoczka może wywołać osłabienie mięśnia uda, a także utykanie.

W entezopatii wyróżnia się cztery stopnie kontuzji.

Stopień I występuje wówczas kiedy ból pojawia się tylko po wysiłku fizycznym.

stopień II – cechuje się bólem przed i po zakończeniu treningu, zanikającym podczas gry.

stopień III – ból kolana towarzyszy aktywności fizycznej.

stopień IV – kolano boli i utrudnia chodzenie przez cały czas.

Diagnoza kolana skoczka

Diagnostyka opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim u lekarza ortopedy. Ocenę stanu kolana dokonuje się przez badania palpacyjne. Istotne w wielu przypadkach jest również badanie obrazowe RTG, USG. Kiedy przypadek jest bardziej skomplikowany wykonuje się badanie MRI.

Jak leczyć kolano skoczka?

Aby odpowiednio dobrać metodę leczenia, musimy mieć na uwadze stadium rozwoju kontuzji. Jeżeli mamy do czynienia z I i II stopniem wówczas wystarczy najczęściej zastosować leczenie zachowawcze. Stosuje się tutaj ochronę, odpoczynek, chłodzenie, uniesienie i ucisk kończyny dolnej. Niekiedy stosowane są również doustne leki przeciwbólowe. Jeżeli stan kolana jest bardziej zaawansowany wówczas objawy są silniejsze i zastosować w leczeniu i rehabilitacji należy falę uderzeniową. Nie należy ignorować objawów kolana skoczka ponieważ mogą się one nasilać a w konsekwencji prowadzić do zerwania wiązadła. W skrajnych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne.

Po więcej informacji odsyłamy do artykułu specjalistycznego: https://semperfortis.pl/poradnie/ortopedia/baza-wiedzy/kolano/kolano-skoczka/

Leczenie nieodzownie powiązane jest z rehabilitacją kolana. Ma ona na celu usprawnienie funkcjonowania kolana, uniknięcie bólu oraz całkowite wyleczenie urazu. Często stosuje się kończyny przy użyciu specjalistycznej opaski lub ortezy na kolano.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *