Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy stabilizatory i usztywniacze są refundowane?

Stabilizatory są rodzajem sprzętu ortodontycznego. Mają za zadanie częściowe lub zupełne unieruchomienie stawów przy bólach, stanach pooperacyjnych, skręceniach czy innych kontuzjach. Ortezy, bo tak również mówi się o stabilizatorach, to coraz bardziej popularny zamiennik gipsu. Przy coraz większej ilości kontuzji, zamiast usztywniać kończynę przez ciężki i niewygodny gips, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie ortezy. Ponadto lekarze coraz częściej stwierdzają, że stabilizatory stanowią efektywniejszą metodę leczenia, pozwalającą na szybszy powrót do pełnej sprawności. Są wygodne, użyte w nich nowoczesne materiały nie blokują dopływu powietrza, można je w każdej chwili zdjąć, dużo łatwiej też kontrolować postęp gojenia i zadziałać w razie niepokojących objawów.

Usztywniacze mają podobne działanie co stabilizatory, ale nie nadają się do leczenia poważnych kontuzji. Stosowane są zazwyczaj w przypadku wszelkiego rodzaju naciągnięć, niestabilności więzadeł, lżejszych stanów pooperacyjnych czy odnowienia się starej kontuzji. Są wygodne, nie blokują ruchów i umożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku sportowców, usztywniacze zazwyczaj pomagają zaleczyć lżejszą kontuzję bez rezygnowania ze sportu.

Zobacz również: Co to jest orteza?

Czy ortezy są refundowane?

Czy ortezy są refundowane?

Po konsultacji z lekarzem kontuzji, skręcenia czy naciągnięcia stawu w Polsce można ubiegać się o refundację ortez. Jednak wielkość dofinansowania zależy od ich przeznaczenia. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zarówno stabilizatory stopowo-goleniowe, stawu kolanowego, palcowe i wielopalcowe, przedramienia, nadgarstka i łokcia, jak również ortezy sznurówki, pasy lędźwiowo-krzyżowe, kołnierze i pasy brzuszne. Aczkolwiek produkty finansowane przez NFZ nie obejmują wszystkich firm, a jedynie wybrane produkty. Dofinansowanie jest mniejsze lub większe, w zależności od rodzaju stabilizatora. Nie ma więc gwarancji, że dofinansowanie pokryje cały koszt ortezy. Zazwyczaj jednak NFZ pokrywa większą część kwoty. Dofinansowanie wybranego wyrobu ortopedycznego można uzyskać raz na trzy lata.

Zobacz również: Dobrze dobrana orteza

Stabilizatory i usztywniacze na kolano

Stabilizatory i usztywniacze na kolano

Kontuzje stawu kolanowego zdarzają się bardzo często, szczególnie w przypadku aktywnych osób, które czynnie uprawiają sport. Poza tym wiele upadków kończy się właśnie poważną kontuzją kolana. Niektórzy mają również predyspozycje genetyczne do tego typu urazów. Warto więc wiedzieć, co w takim przypadku robić. Dolegliwości bólowe kolana skutecznie uniemożliwiają czynne uprawianie sportu, a często też utrudniają codzienne życie. Niektóre kończą się nawet zabiegiem operacyjnym. Aby uniknąć pobytu w szpitalu, najlepiej nie bagatelizować kontuzji, tylko spotkać się z lekarzem i wyposażyć się w stabilizator lub usztywniacz który usztywni kolano, pomoże funkcjonować w codziennym życiu i przyspieszy powrót do zdrowia.

Zobacz również: Ortezy – pomoc dla kręgosłupa

Stabilizatory i usztywniacze na nadgarstek

Stabilizatory i usztywniacze na nadgarstek

Równie problematyczne, co kontuzje kolan, są urazy dłoni i rąk. Używa się ich na co dzień i wielu nie wyobraża sobie bez nich normalnego funkcjonowania. Ból przy ruszaniu nadgarstkiem jest niezwykle uciążliwy i utrudniający funkcjonowanie. O kontuzję górnych kończyn nie jest trudno. Łatwo doświadczają ich choćby uczniowie podczas lekcji WF-u. Uprawiając sport, podnosząc ciężkie przedmioty czy podczas niefortunnego upadku, łatwo można skręcić nadgarstek czy spowodować jego inny uraz. Niekiedy też może stać się po prostu przeciążony, co powoduje ból i niedogodność. Szyna gipsowa staje się już rozwiązaniem przestarzałym, a coraz większą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju stabilizatory i usztywniacze. Orteza nadgarstka jest wygodna, ponieważ umożliwia oddychanie skóry i odprowadzanie wilgoci. Jest znacznie lżejsza od gipsu i łatwiej o nią dbać. Można też codziennie ją ściągać, choćby przy porannej toalecie.

Stabilizatory i usztywniacze na nadgarstek zapewniają również duży komfort użytkowania. Różnią się między sobą materiałami i stopniem stabilizacji. Można dostosować więc ortezę indywidualnie do sposobu leczenia. Najważniejszy cel usztywnienia to chronić przed ponowną kontuzją.

Zobacz również: Dofinansowanie do zakupu ortezy i stabilizatora stawu – warunki refundacji

Stabilizatory i usztywniacze na kostkę

Stabilizatory i usztywniacze na kostkę

Staw skokowy to jeden z najważniejszych elementów w organizmie człowieka. Łączy kość podudzia z kośćmi stopy i dzięki temu umożliwia jej ruch. To dzięki stawowi skokowemu można chodzić i się poruszać. Jednak ze względu na pełnioną przez siebie funkcję, łatwo ulega uszkodzeniu. Kontuzje, które najczęściej się zdarzają, to naderwanie ścięgien, skręcenia, zwichnięcia i złamania, ale jest ich więcej. Czasem wystarczy krzywo stanąć albo źle wylądować przy skoku czy biegu i natychmiast spowodować kontuzję. Ważne jest to, aby jej nie bagatelizować. Uszkodzenie stawu skokowego potrafi być poważne, ale jest przede wszystkim uciążliwe i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Niezbędne jest więc usztywnienie kostki. Aby uniknąć szyny gipsowej czy samego gipsu, najlepiej wyposażyć się w stabilizator lub usztywniacz. Natychmiastowe zadbanie o kostkę po kontuzji jest szczególnie ważne, ponieważ staw skokowy jest skomplikowany i jego kontuzje, nieleczone lub źle wyleczone, wracają z jeszcze gorszymi skutkami. Orteza na kostkę jest przeznaczona dla osób z niestabilnością lub skręceniem stawu skokowego. Usztywnia kończynę, chroni przed pogłębieniem urazu i zabezpiecza przed ponownym uszkodzeniem, a przede wszystkim wspomaga leczenie. Warto jednak skonsultować leczenie z lekarzem, aby wybrać ortezę dostosowaną do kontuzji. Przy lekkich skręceniach wystarczające są elastyczne, ściśle przylegające do ciała usztywniacze, które z łatwością zmieszczą się w bucie, więc mogą być również stosowane profilaktycznie po zakończeniu leczenia.

Zobacz również: Trudna rehabilitacja barku

Przy poważniejszych kontuzjach konieczna jest orteza stawu skokowego z bocznymi stalkami, która zapewnia dobrą stabilizację i przeciwdziała gwałtownym ruchom.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *