Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Ortezy – pomoc dla kręgosłupa

orteza kolana

Ortezy (stabilizatory) są aparatami ortopedycznymi. Ich zasadniczym zadaniem jest usztywnienie i ustablizowanie kontuzjowanego miejsca. Często są alternatywą dla gipsu. Coraz powszechniej wykorzystuje się je również w toku rekonwalescencji.

Kołnierze ortopedyczne

Ortezy przeznaczone do szyjnego odcinka kręgosłupa to kołnierze ortopedyczne, które unieruchamiają ten odcinek kręgosłupa. Kiedy zachodzi możliwość urazu stosowane są jako zasadniczy środek ochronny, żeby nie doprowadzić do dalszych urazów kręgosłupa szyjnego oraz rdzenia kręgowego. Miękki określa się również jako kołnierz Schanza, który stabilizuje w części Jest on dość wygodny oraz przeznaczony do korzystania przez dłuższy okres. Kołnierz określany jako Florida jest bardziej sztywny od uprzedniego. Zabezpiecza dolny fragment odcinka szyjnego.

Prostotrzymacze

Prostotrzymacze oraz ósemkowe pasy obojczykowe to ortezy przeznaczone do zastosowania w odcinku piersiowym kręgosłupa. Prostotrzymacze dają dodatkowe usztywnienie, a stosowane są w sytuacji występowania bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa, podwyższonej kifozy inaczej zgięciu kręgosłupa oraz w wypadku skłonności do garbienia pleców. Stosowanie prostotrzymacza daje możność poprawiania postawy ciała w odcinku piersiowym. Zaś ósemkowe pasy obojczykowo unieruchamiają ten odcinek kręgosłupa po złamaniach obojczyka czy zwichnięciach stawu barkowo-obojczykowego, po złamaniach łopatki oraz innych urazach dotyczących odcinka barkowo-obojczykowego.

Problemy z kręgosłupem

Ortezy stosuje się także w wypadkach problemów z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Wykorzystywane są zarówno okresowo, jak i na stałe, zwłaszcza w sytuacjach silnych bólów kręgosłupa lędźwiowego i pogranicza piersiowo lędźwiowego. Przez jaki czas powinno się stosować tego rodzaju ortezy, precyzuje to lekarz. Dobór właściwej ortezy zależy tak od uzależnień medycznych, jak i rodzaju konstrukcji ciała pacjenta. Wart podkreślenia jest również komfort mianowicie np. stosowne wyprofilowanie i aspekty higieniczne czyli np. neutralizacja działania potu odkładającego się na fragmentach ortezy.

Przy wszystkich tych chorobach i kłopotach nie powinno się zapominać także o zwykłej profilaktyce i trosce o swoje zdrowie.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław