Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Recepty online – wszystko, co musisz wiedzieć

Recepty online - wszystko, co musisz wiedzieć

Wprowadzenie z początkiem 2020 roku recepty w formie elektronicznej ułatwiło funkcjonowanie placówek medycznych a także przyspieszyło ich otrzymywanie przez pacjentów. Recepta w formie elektronicznej (czyli recepta online) charakteryzuje się wszystkimi cechami tradycyjnej papierowej recepty. Można ją zrealizować w każdej aptece w Polsce. Do jej realizacji wystarczy podanie czterocyfrowego numeru PIN oraz numeru PESEL osoby dla której została wystawiona dana recepta.

Jak otrzymać receptę online?

E-receptę można otrzymać podczas każdej konsultacji lekarskiej. Dotyczy to zarówno konsultacji w formie stacjonarnej jak i konsultacji medycznej na odległość. W związku z tym E-recepta może być jednocześnie receptą online, która została wystawiona przez lekarza na podstawie konsultacji odbytej za pośrednictwem internetu. Jest to rozwiązanie które pozwala na zaoszczędzenie zarówno pieniędzy jak i czasu. Charakteryzuje je duża wygoda, bowiem aby otrzymać receptę online, nie trzeba wychodzić w domu.

Receptę online można otrzymać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z przychodni lekarskiej online i umówienie się na konsultację medyczną. Na podstawie szczegółowego wywiadu, lekarz jest w stanie dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta a także w przypadku wątpliwości skontaktować się z nim oraz zadać pytania, które pozwolą na przepisanie odpowiedniego leku. Receptę online można także uzyskać poprzez złożenie zamówienia na określony lek i ma to miejsce szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z kontynuacją leczenia. Jeśli dana osoba przyjmuje dane leki na stałe, istnieje możliwość złożenia formularza o przepisanie kolejnych opakowań danego preparatu.

Co potrzeba by lekarz mógł wystawić receptę online?

W celu uzyskania recepty online kluczowym jest umówienie konsultacji w danym specjalistą. Podczas umawiania porady rejestracja następuje automatycznie. Należy także wybrać wygodny dla siebie kanał komunikacji z lekarzem (telefon, czat lub konsultacja wideo) oraz termin konsultacji. Do dokonania rejestracji należy podać swój adres e-mail, numer telefonu oraz ustalić własne, indywidualne hasło.

Podczas samej konsultacji należy poinformować lekarza dokładnie o wszystkich objawach choroby. Ważne jest także wskazanie jakie leki są przyjmowane na stałe. Ma to kluczowe znaczenie w celu oceny przez lekarza, czy przepisywane przez niego środki nie będą wchodziły w reakcję z lekami już przyjmowanymi. Po ocenie stanu zdrowia pacjenta lekarz decyduje o przepisaniu leków a następnie wystawia receptę online. Co ważne recepta online stanowi jednocześnie E-receptę i można ją zrealizować na terenie całej Polski. Tym samym pacjent otrzymuje kod recepty a jeśli ma założone IKP recepta pojawi się automatycznie na jego profilu.

Jaka jest cena recepty online?

Receptę online z konsultacją lekarską można nabyć w ramach świadczeń NFZ a także w cenie od 79,00 złotych. Osoby, którym przysługuje prawo do bezpłatnego leczenia w ramach NFZ mogą skorzystać z konsultacji online i otrzymać receptę całkowicie za darmo. Podczas rezerwacji konsultacji w takim przypadku należy wybrać dostępną opcję „Umów na NFZ”. Co ważne, wiąże się to z jednoczesnym złożeniem deklaracji zmiany placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Osoby które nie chcą dokonywać zmiany placówki POZ mogą skorzystać z konsultacji medycznej online za opłatą. Cena zależy od danego specjalisty i w przypadku wizyty u lekarza internisty czy pediatry należy dokonać płatności w wysokości 79,00 złotych. W przypadku takich specjalistów jak kardiolog, pulmonolog czy ginekolog, należy liczyć się w opłatą w wysokości 99,00 złotych. Warto wiedzieć też, że podczas każdej konsultacji można otrzymać receptę refundowaną. Należy o tym poinformować lekarza a także dołączyć dokumenty, które potwierdzają prawo pacjenta do refundacji danego leku.

Receptę online (najczęściej w przypadku kontynuacji leczenia czy przyjmowania środków antykoncepcyjnych) można nabyć także bez konsultacji lekarskiej online. Po uzupełnieniu szczegółowego formularza o stanie zdrowia, lekarz decyduje o przepisaniu recepty. W takim przypadku pacjent ponosi koszt 59,00 złotych.

Jak długo jest ważna e-recepta online?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami recepty wystawione online mają taki sam termin ważności jak niegdyś wystawiane recepty w formie papierowej. Ich czas ważności jest jednak zróżnicowany. W większości przypadków czas na zrealizowanie e-recepty online wynosi 30 dni od dnia jej wystawienia.

Antybiotyki które zostały wystawione w formie e-recepty online powinny być wykupione w terminie 7 dni od dnia jej wystawienia. Tak krótki termin ma ścisłe wskazania medyczne, leki o tej specyfice nie powinny być stosowane jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań. W przypadku leków na choroby przewlekłe a także immunologiczne, termin realizacji recepty może wynosić nawet 120 dni.

Warto także pamiętać że nawet jeśli e-recepta online jest ważna przez najbliższy rok, to pierwsze opakowanie leku należy wykupić w ciągu 30 dni od otrzymania recepty. Po upływie 30 dni i nie wykupieniu danego leku (choćby jednego opakowania) farmaceuta wyda o jedno opakowanie przepisanego leku mniej.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *