Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak dobrać odpowiednie łóżko szpitalne dla leżącego chorego?

Jak dobrać odpowiednie łóżko dla leżącego chorego?

Opieka nad chorą osobą wymaga od nas wiele cierpliwości, troski oraz czasu. Zwłaszcza, jeśli jest to osoba głównie leżąca. W takim przypadku ważną rzeczą jest dobranie odpowiedniego łóżka szpitalnego. Stajemy wtedy przed wyborem zależnym po części od rodzaju i naszych funduszy – wynajem bąź zakup. W tym artykule dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Ważne jest uzmysłowienie sobie, czy chora osoba, którą się zajmujemy ma szansę powrotu do zdrowia, w jakim jest wieku oraz jaki mamy budżet. Odpowiedzenie sobie na te trzy zagadnienia znacznie ułatwi nam sprawę.

Lepiej wynająć czy kupić? Wszystko zależy od naszej sytuacji

Wynajem będzie lepszy w przypadku, gdy choroba jest przejściowa, a chory ma szansę na powrót do zdrowia. Wtedy kupowanie łóżka będzie bezsensownym wydatkiem. W dodatku takie rozwiązanie nie będzie wymagało od nas tyle zachodu. Firmy zajmujące się wynajmem łóżek szpitalnych często oferują dodatkowy serwis w przypadku uszkodzenia łóżka – to zdejmie nam z głowy ciężar zamartwiania się, co jeśli łóżko nagle się zepsuje. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu nie musimy na stałe martwić się ułożeniem pozostałych mebli w pokoju i ogólnym wyglądem wynajmowanego łóżka, gdyż jest to tylko przejściowe, a po powrocie do zdrowia układ wróci do dawnej formy.

W przypadku chęci wynajmu terminowego polecamy usługi wypożyczalni łóżek szpitalnych dla osób chorych lozkadlachorych.pl.

Jeśli jednak choroba, z którą się mierzymy nie daje nam większych nadziei na pełnię zdrowia lub osoba, dla której planujemy zakup jest w podeszłym wieku, warto przemyśleć zakup łóżka szpitalnego na stałe. Wymieniając stare łóżko na nowe, odpowiednie dla stanu zdrowia chorego, zapewnimy mu i komfort, a dodatkowo będzie mogło ono zmienić wystrój mieszkania. Przy stałym zakupie takiego sprzętu, musimy zdawać sobie sprawę, że zmieni ono wystrój naszego mieszkania i układ reszty mebli będzie musiał się pod nie dopasować. Nie musi być to jednak zmiana na gorsze!

Dobranie koloru ram łóżka oraz pościeli może sprawić, że pokoju będzie równie przyjemny dla oka jak poprzednio. Warto sprawdzić oferty firm, które oferują wynajem, a następnie możliwość wykupu danego sprzętu. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić sprzęt przed zakupem. NFZ niestety nie dofinansowuje zakupu łóżka szpitalnego, więc nasze dostępne finanse będą głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Decydowanie się na najtańszą opcję nie zawsze zapewni leżącemu odpowiedni komfort i wygodę, a przy zakupie musimy jeszcze pamiętać o zakupie dobrego materaca. Warto poszukać i porównać ceny produktów w internecie, aby mieć większe pojęcie o obowiązujących cenach. Gdy nasz budżet nie pozwala nam na nagły zakup drogiego sprzętu można poszukać miejsc, oferujących rozłożenie płatności na raty. Takie rozwiązanie nie narazi aż tak naszego portfela na nagły, duży wydatek i będziemy spokojniejsi o nasze codzienne .

Co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego łóżka szpitalnego?

Odleżyny są jednym z najczęstszych problemów towarzyszących osobie leżącej. Aby im zapobiec ważne jest częste zmienianie pozycji. To, oraz możliwość łatwego przemieszczenia chorego na łóżku to ważne elementy, ułatwiające życie zarówno jego, jak i opiekuna, który nie musi dodatkowo nadwyrężać kręgosłupa, podnosząc chorego. Odpowiednio dobrane łóżko powinno pomagać w zajmowaniu się podopiecznym oraz utrzymywaniu jego higieny. Łatwe przemieszczanie chorego z łóżka na wózek inwalidzki usprawni proces wymiany prześcieradła na świeże i utrzymaniu czystości sprzętu.

, na co zwrócić uwagę:

1. Dopasowanie dostępnych funkcji łóżka do możliwości ruchowych przyszłego użytkownika

Dla osób tylko częściowo unieruchomionych, które są w stanie utrzymać pozycję stojącą ważną funkcją łóżka będzie pionizacja, pozwalająca na ułożenie łoża w pionie. Szukając takiej możliwości w łóżku szpitalnym należy zwracać uwagę na specjalistyczne urządzenia z taką możliwością.

Większość łóżek jest wyposażona w wysięgniki, umożliwiające samodzielne uniesienie się lub zmianę pozycji. To czy potrzebujemy takiej opcji w naszym sprzęcie jest uzależnione od tego, w jakim stopniu osoba jest niepełnosprawna.

Dla podopiecznego, będącego w stanie samemu decydować o swojej pozycji dobrą propozycją będzie łóżko posiadające napęd elektryczny i działające na pilota, są one wygodne zarówno dla niego jak i dla osoby zajmującej się nim.

Przy zakupie trzeba również zwrócić uwagę na wytrzymałość regulowanych barierek (kwestia bezpieczeństwa) oraz regulacja zakresu wysokości (kwestia wygody i komfortu przy przemieszaniu się z lub na wózek inwalidzki).

2. Dopasowanie łóżka do mieszkania

Łóżko ortopedyczne wymaga od nas wygospodarowania na nie przestrzeni. Zależnie od tego, czy je wynajmujemy czy kupujemy będzie bardziej lub mniej zależało nam na jego wyglądzie i tym, jak komponuje się w otoczenie. Do wybory mamy jego wielkość, rodzaj oraz kolor barierek. Gdy zależy nam na walorach estetycznych pokoju, w którym będzie przebywał chory warto wziąć je pod uwagę. Nie należy przy tym jednak zapominać, że powinno być ono ustawione z dala od okna (z uwagi na możliwy przeciąg) oraz musimy mieć do niego swobodny dostęp z obu stron.

3. Rodzaj choroby oraz waga użytkownika mają znaczenie

Na rynku dostępnych jest szereg różnych łóżek posiadających rozmaite dodatkowe funkcje. Dostępne są w różnych zakresach cenowych, a możliwości łóżka medycznego możemy dobrać i dopasować do swoich potrzeb. To, ile funkcji powinno posiadać prawidłowe łóżko zależy głównie od rodzaju jego choroby, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem, który doradzi nam, co będzie dla nas najlepsze.

Waga leżącego jest równie ważnym elementem, który musi być wzięty pod uwagę przy wyborze. Należy umiejętnie dobrać wartość udźwigu łóżka do wagi chorego.

4. Łóżko pielęgnacyjne to pomoc również dla opiekuna

Prawidłowo dobrane łóżko powinno usprawniać działania i ułatwiać wykonywanie codziennych czynności przy osobie chorej. Odciążanie kręgosłupa opiekuna jest niesamowicie ważne dla jego zdrowia i komfortu. Funkcje, na które zwracamy uwagę przy wyborze łóżka powinny być dopasowane nie tylko pod niesprawnego, ale i pod osobę jej doglądającą. Warto wziąć pod uwagę budowę jej ciała, siłę oraz inne predyspozycje i poszukać odpowiednich ulepszeń, które ułatwią jej pracę. Automatycznie sterowana zmiana pozycji łóżka, dodatkowe poręcze bądź pasy będą ułatwieniem przy przemieszczaniu bądź dbaniu o osobę chorą. Dodatkowym zakupem, ułatwiającym pracę może być również zwykłe, wygodne krzesło, o którym zwykle nie myśli się przy kupnie łóżka szpitalnego. Takie rozwiązanie ułatwi doglądanie przy osobie chorej – podawanie leków lub karmienie jej będzie znacznie bardziej komfortowe dla opiekuna.

5. Odpowiedni to mus

To, na czym chory będzie leżał to przecież nie łóżko samo w sobie, ale właśnie materac. Dlatego też jego wybranie ma ogromne znaczenie dla jego wygody, ale i dla zdrowia. Skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą lub firmą, zajmującą się materacami medycznymi może być nieocenioną pomocą. W przypadku osoby głównie leżącej wybór dobrego materaca przeciwodleżynowego poprawi jej znacznie komfort życia. Jeśli nasze finanse na to pozwolą, warto sprawdzić pomocne produkty dodatkowe, np. szafka nocna czy stolik nasuwany na łóżko, który ułatwi spożywanie posiłków.

Jakie dokumenty należy złożyć, starając się o dofinansowanie do łóżka?

Refundacja NFZ nie przysługuje do zakupu łóżka szpitalnego. Można za to ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON (maksymalnie do 95% wartości urządzenia). W tym celu należy złożyć poniższe dokumenty do placówki MOPS lub PCRR odpowiadającej miejscu naszego zamieszkania.

  • wniosek o dofinansowanie
  • faktura PRO-FORMA (wystawi ją firma, u której zakupisz lub wynajmiesz sprzęt)
  • zaświadczenie o dochodach
  • oświadczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
  • zaświadczenie od specjalisty z zaleceniem zakupu łóżka

Mimo że dokumentów, które musimy złożyć nie jest wiele, dla niektórych osób może to być przytłaczające. Na szczęście niektóre firmy oferują pomoc w dopełnieniu formalności, a nawet pomogą nam przy wypełnianiu wniosków. Warto skorzystać z takiej usługi i oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *