Sprawowanie opieki nad osobą chorą na Alzheimera to nie lada wyzwanie. Zwykle wiąże się to z niemal całkowitym podporządkowaniem planu dnia do potrzeb seniora, który wymaga całodobowej kurateli. Bliscy osób chorych na Alzheimera muszą zdawać sobie sprawę, że codziennie będą musieli sprostać wielu wyzwaniom i często trudnym do przewidzenia przeciwnościom losu. Jak sobie z nimi poradzić? O czym należy pamiętać?
Choroba Alzheimera objawia się u każdego w inny sposób, co oznacza, że opieka nad chorym seniorem powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, o których pamiętać powinien każdy, kto zajmuje się każdego dnia seniorem cierpiącym na to schorzenie.
Mieszkanie przyjazne choremu
Absolutną podstawą w sprawowaniu opieki nad chorym na Alzheimera jest przystosowanie mieszkania lub domu do potrzeb seniora. Lokum powinno być bezpieczne i pozbawione wszelkiego rodzaju barier architektonicznych. Choć początkowo chory na Alzheimera może być w niezłej kondycji fizycznej, z czasem zacznie opadać z sił i zwykłe wyjście do toalety okaże się dla niego ogromnym wysiłkiem. Należy więc zadbać, by rozmieszczenie pomieszczeń było jak najbardziej optymalne (np. możliwe jak najbliższy dostęp do łazienki lub kuchni) oraz pozbawione różnego rodzaju przeszkód.
Alzheimer objawia się także zanikami pamięci i utratą orientacji, zarówno w terenie, jak i mniejszych przestrzeniach. Aby zwiększyć komfort chorego, warto zadbać, aby w lokum nie było zbyt dużej liczby miejsc, w których senior schowa różnego rodzaju przedmioty (okulary, leki, laskę itd.). Po pewnym czasie potrzebne może okazać się opisanie w mieszkaniu kierunków dojścia do poszczególnych pomieszczeń.
Określ samodzielność chorego
Choroba Alzheimera postępuje stopniowo. Na samym jej początku seniorzy często są jeszcze na tyle samodzielni, że są w stanie bez niczyjej pomocy wykonywać różnego rodzaju codzienne czynności. Należy to wykorzystywać i możliwie jak najmocniej angażować chorego do aktywności w życiu rodzinnym. Wpłynie to pozytywnie na nastrój osoby wymagającej opieki, a także będzie miało korzystny wpływ na przebieg ogólnej terapii. Dla mózgu bardzo ważne jest, aby jak najdłużej stymulować jego pracę. Pamiętać należy, aby codzienne obowiązki były dostosowane do możliwości seniora i jego ogólnej kondycji.
Plan dnia
Chory powinien mieć ustalony schemat dnia, dzięki któremu łatwiej będzie mu zapamiętać, jakie obowiązki ma do wykonania. Brak regularności nie sprzyja nie tylko kondycji psychicznej, ale także fizycznej. Senior powinien jeść posiłki o ustalonych porach. Warto także wyodrębnić osobny czas na minimalną aktywność fizyczną (spacer) oraz rozrywki. Nie chodzi o to, by stworzyć sztywny plan działania, ale pomóc zarówno sobie, jak i seniorowi, odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji.
Nie bój się pomocy
Osoby opiekujące się chorymi na Alzheimera nie są często skore do przyjmowania pomocy. To duży błąd! Każdy, nawet najmniejszy gest od kogoś z najbliższego otoczenia może okazać się na wagę złota. Jeśli chorego chce odwiedzić przyjaciel, przyjaciółka lub ktoś z rodziny – nie odmawiaj (chyba, że stan zdrowia seniora uległ pogorszeniu). Nawet najmniejsza forma pomocy może nas skutecznie odciążyć. Opieka nad chorym na Alzheimera jest wyczerpująca i nawet chwila odpoczynku dla opiekuna jest na wagę złota.
Nie bój się także podjąć decyzji o umieszczeniu seniora w domu opieki. Jeśli czujesz, że nie dajesz już sobie rady, to odpowiednio dobrany ośrodek dla chorych na alzheimera może okazać się jedynym wyjściem. Decyzja o umieszczeniu rodzica lub dziadka w takiej placówce nigdy nie przychodzi łatwo. Należy jednak uzmysłowić sobie, że w pewnym stadium choroby, sprawowanie opieki samodzielnie nie jest już możliwe, a najbezpieczniejszym miejscem dla seniora okaże się dedykowany dom opieki. Taki ośrodek jest dostosowany do potrzeb jego mieszkańców. Mogą oni liczyć w nim na całodobową, profesjonalną opiekę ze strony zespołu pielęgniarskiego, systematyczne badania kontrolne i różnego rodzaju zajęcia terapeutyczne.