Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Czy spłaszczona główka niemowlaka wyrówna się sama?

Czy spłaszczona główka niemowlaka wyrówna się sama?

Niemowlę rośnie bardzo szybko, jego ulega nieustannym zmianom. Jego mięśnie i kości wzmacniają się, tworzą się nowe połączenia nerwowe. Podsumowując jest to bardzo plastyczna maleńka istotka, której wzorce motoryczne dopiero się tworzą. Główka niemowlaka rośnie w bardzo szybkim tempie a co za tym idzie bardzo dynamicznie zmienia się jej kształt.

Jak dochodzi do spłaszczenia główki?

Do spłaszczenia główki niemowlęcia czyli brachycefalii (jeśli jest ona spłaszczona z tyłu) lub plagiocefalii ułożeniowej (jeśli jest spłaszczona z boku) dochodzi wówczas gdy dziecko bardzo dużo czasu spędza w jednej pozycji. Do tego typu deformacji główki prowadzi najczęściej sytuacja kiedy zbyt często dziecko układane jest w pozycji leżącej na plecach. Niemowlę może prezentować również preferencję w wyborze strony na którą spogląda, obraca głowę czy kieruje kończyny, taka uporczywa preferencja również może prowadzić do deformacji główki lub asymetrii ułożeni owej ciała. Spłaszczeniu główki sprzyja również ługie przebywanie dziecka w foteliku samochodowym lub bujaczku.

Zobacz również: Plagiocafalia u dorosłych

Co robić by nie dochodziło do spłaszczenia główki?

By nie dochodziło do spłaszczenia główki najlepiej układać dziecko w różnych pozycjach: na brzuszku, na obu bokach ciała i na plecach.  Bardzo małe niemowlę powinno pozostawać w pozycji innej niż na pleckach pod opieką dorosłych gdyż istnieje w tym wypadku ryzyko tzw. SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej) lub przygniecenie przez nie noska i brak możliwości oddychania (w pozycji na brzuchu). Bardzo ważnym jest by obserwować swoje dziecko i monitorować zachodzące z nim zmiany.

W pierwszych trzech miesiącach życia niemowlaka przyrost w obwodzie jego główki to ok. 2 cm na miesiąc. Niewielkie deformacje w główce niemowlęcia nie są widoczne na pierwszy rzut oka. By je dostrzec należy przyjrzeć się jego główce z kilku perspektyw i zwrócić uwagę na konkretne elementy jego fizjonomii.  Warto w tym celu wykonać zdjęcia główki dziecka by móc spokojnie ocenić zachodzące w niej zmiany, zdjęcia można wykonywać np. co tydzień dla porównania.

  • Po pierwsze, trzymając niemowlę na rękach zrobić zdjęcie główki dziecka widziane od góry. Porównać czy obie połowy głowy są sobie równe, czy nie występują spłaszczenia lub inne deformacje.
  • Po drugie, u dziecka leżącego na plecach powinny znajdować się w jednej linii, a główka powinna równomiernie przylegać do podłoża. Główka niemowlaka powinna być równomiernie zaokrąglona.
  • Po trzecie, gdy dziecko leży na plecach przyglądamy się jego twarzy, sprawdzamy czy linia oczu i brwi przebiega równolegle do podłoża.

Zobacz również: Dolichocefalia – zniekształcenie główki noworodka

Czy spłaszczona główka wyrówna się sama?

Deformacja ułożeniowa główki występuje u ok. jednej piątej niemowląt i najczęściej ustępuje sama w ciągu kilku miesięcy. Nie należy jednak bagatelizować zmian w wyglądzie główki dziecka, które niepokoją rodzica. Przede wszystkim warto postawić na prewencję i widząc już niewielkie zmiany przeciwdziałać pogłębianiu się deformacji głowy. Obowiązkowo należy udać się do pediatry lub fizjoterapeuty specjalizującego się w pielęgnacji i terapii niemowląt. Odpowiednie ćwiczenia wykonywane z dzieckiem każdego dnia mogą przynieść szybko widoczne rezultaty.

Zobacz również: Plagiocefalia – leczenie w Polsce

Prawidłowa pielęgnacja niemowląt

Prawidłowa pielęgnacja niemowlęcia jest związana z tym w jaki sposób jest ono noszone, kładzione, podnoszone – w jaki sposób rodzic obchodzi się z jego ciałem, które jest przecież niezwykle delikatne i plastyczne. By nie sprzyjać powstawaniu nieprawidłowych wzorców mięśniowych u dziecka warto nie generować sytuacji, w których jest ono noszone  zawsze na jednym boku. Rodzic podchodzi do łóżeczka czy przewijaka dziecka z jednej i stale tej samej strony itp. W ten sposób dziecko stymulowane jest w pewien określony sposób, który tworzy napięcia z jednej strony ciała a rozluźnia i rozciąga przeciwną stronę. Dziecko wytwarza sobie wzorzec ruchowy, z którego trudno mu zrezygnować gdyż jest dla niego wygodny: wszystkie ciekawe rzeczy, którym może się przyjrzeć, dotknąć, sięgać do nich ręką znajdują się z jednej strony. Warto zatem przyjrzeć się temu w jaki sposób zaaranżowana jest przestrzeń wokół dziecka i w jaki sposób przeprowadzana jest jego pielęgnacja.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *