Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Laser medyczny czy kosmetyczny – jaki wybrać?

Laser medyczny czy kosmetyczny - jaki wybrać?

Rozwój technologii widoczny jest w wielu dziedzinach życia, a w szczególności w medycynie estetycznej, gdzie wykorzystanie nowoczesnych laserów i innego rodzaju urządzeń jest niezbędny. Dzięki temu salony kosmetyczne i specjalistyczne gabinety mogą znacząco wzbogacić swoją ofertę usług skierowanych do każdego klienta, zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Laser kosmetyczny i medyczny są jednymi z tych sprzętów, które stale ewoluują i doposażone są w coraz nowsze funkcje. Jakie są ich rodzaje i co oferują?

Laser medyczny – rodzaje i ich zastosowanie

Laser medyczny jest urządzeniem wysoce specjalistycznym, który poprawia defekty skórne. Chcąc kupić dany model, powinno się zwrócić uwagę na to, czy ma on certyfikat CE. Świadczy on o wysokiej jakości urządzeń i gwarantuje, że spełniają one wszystkie normy bezpieczeństwa wyznaczone przez prawo unijne. Do laserów medycznych zalicza się:

 • laser diodowy
 • laser frakcyjny CO2
 • laser półprzewodnikowy

Urządzenia te od wielu lat cieszą się stale rosnącą popularnością, nie tylko na wysoką efektywność i skuteczność, ale także na wysokie bezpieczeństwo.

Laser medyczny frakcyjny jest urządzeniem uznawanym za najbardziej funkcyjne. W opinii wielu specjalistów ciężko jest znaleźć drugi równie popularny sprzęt, jak ten. Jego działanie polega na emitowaniu wiązki CO2. Wykorzystując tę technologię, stymuluje on komórki, które odpowiedzialne są za tworzenie się włókien kolagenowych i elastynowych.

Laser półprzewodnikowy najczęściej wykorzystywany jest przez kosmetologów w celu zredukowania teleangiektazji. Jest to wada skóry polegająca na stale rozszerzonych naczynkach krwionośnych, które usytuowane są na ciele i twarzy. Widoczne są one pod postacią charakterystycznych pajączków i popękanych naczynek.

Laser diodowy wykorzystywany jest głównie do usuwania niechcianego owłosienia. Jego działanie opiera się na selektywnej fototermolizie, a więc oddziałuje on na włosy, w których zawarte są chromofory, czyli melanina. Absorbuje ona wiązkę światła, a wytworzona energia cieplna uszkadza trwale mieszki włosowe i ich cebulki, co w konsekwencji sprawia, że włosy przestają rosnąć.

Lasery kosmetyczne – jak wybrać?

Zabiegi laserem stały się na tyle popularne, że oferuje je praktycznie każdy salon urody. Najpopularniejszym laserem kosmetycznym jest IPL, czyli Intense Pulsed Light. Przyglądając się urządzeniu, można zobaczyć, że nie jest to typowy laser, jednak przyjęto takie jego nazewnictwo. IPL to najnowsza technologia, która do swojego działania wykorzystuje intensywne światło pulsujące. Ściślej mówiąc, jest to szerokie spektrum fal o różnej długości, dzięki czemu mogą one dotrzeć praktycznie do każdej warstwy skóry, nawet tej najgłębiej położonej. IPL dzięki takiemu działaniu jest urządzeniem niezwykle efektywnym, a terapia przynosi zadowalające wyniki.

Laser kosmetyczny IPL emituje wiązki światła dzięki odpowiedniemu układowi luster i filtrów oraz lampie ksenonowej. Dzięki nim można uzyskać fale o różnej długości, co przekłada się na możliwość szybkiego usunięcia wielu zmian skórnych. IPL ma szerokie zastosowanie, a najczęściej wykorzystuje się go do:

 • fotoodmłodzania
 • usuwania przebarwień
 • obkurczania i zamykaniu naczynek
 • leczenia trądziku

Warto także nadmienić, że laser kosmetyczny IPL służy do usuwania nadmiernego owłosienia, a więc może z powodzeniem zastąpić laser diodowy. Dzięki szerokiemu spektrum działania jest on znacznie częściej wykorzystywany w salonach kosmetycznych niż lasery medyczne.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *