Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Obowiązkowe i zalecane szczepienia przed wyjazdem do Kambodży

Obowiązkowe i zalecane szczepienia przed wyjazdem do Kambodży

Kambodża to kraj w Azji, który wyróżnia się bardzo ciekawą, interesującą, ale zarazem bolesną przeszłością. Wiele lat wojen na zawsze pozostawiło tutaj swój ślad. Współcześnie jednak panuje w Kambodży spokój, dlatego też odbudowana została zarówno gospodarka, jak i turystyka. Obecnie często Europejczycy decydują się na odbycie takiej niezwykłej podróży. Zawsze jednak należy pamiętać, że trzeba się do niej adekwatnie przygotować.

Jak przygotować się do wyjazdu do Kambodży?

Zanim wybierzemy się na wakacje Kambodża musimy do tego dobrze się przygotować, przede wszystkim pod względem troski o własne zdrowie. Wyjazd do Kambodży to podróż do Azji, egzotycznego dla potencjalnego Europejczyka kraju, w którym panuje inny klimat, inne choroby, na które nasz organizm nie jest odporny. Tym samym należy wykonać zarówno obowiązkowe jak i zalecane szczepienia, a także zaopatrzyć się w środki medyczne, z pomocą których możemy leczyć choroby, jakie na terenie tego kraju licznie występują.

Powyższe działania profilaktyczne należy wykonać około pięciu tygodni przed podróżą, a tym samym uzyskać maksymalny efekt ochronny.

Najważniejsze szczepienia dla turystów w Kambodży

Szczepienia przed wyjazdem do Kambodży należy potraktować z pełną powagą i zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. Jeżeli w przeszłości byliśmy już szczepieni na choroby zakaźne, należy poddać się szczepieniom przypominającym.

Z całą pewnością należy zaszczepić się przeciwko błonicy i tężcu ponieważ na terenie tego kraju są to bardzo częste choroby, a mogą być przenoszone między innymi drogą kropelkową, a także poprzez kontakt z zakażoną ziemią. Ważnym szczepienie jest również wirusowe zapalenie wątroby typu A, które to może pojawić się w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody lub żywności. Wyjeżdżając do Azji należy również zaszczepić się na dur brzuszny i wściekliznę. Dur brzuszny wystąpić może kiedy mamy kontakt ze skażoną wodą czy też jedzeniem, zaś wścieklizna w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty, lisy. Zalecanym szczepieniem jest również to przeciwko chorobie, jaką jest japońskie zapalenie mózgu. Szczyt zachorować przypada tutaj na przełomie maja i października.

Warto wiedzieć, że powyższe szczepienia zawsze stosuje się wśród osób zdrowych, zaś wśród osób chorych, dzieci, czy też kobiet w ciąży szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.

Szczepionka na żółtą febrę i malarię

Pomimo, że na terenie Kambodży stosunkowo rzadko występuje żółta gorączka, wskazane jest szczepienie na nią, przed odbyciem podróży. Zdecydowanie częściej w kraju tym możemy zetknąć się z malarią. Tym samym zanim wyjedziemy w rejon endemicznego występowania malarii zaleca się wizytę u lekarza. Dzięki temu możemy uzyskać poradę w zakresie profilaktyki przeciwmalarycznej. Z całą pewnością lekarz przepisze nam receptę na lek przeciwmalaryczny, a także zaproponuje zastosowanie indywidualnych środków ochronnych. Najczęściej są to:

  • – moskitiera
  • – repelenty z zawartością 30-50% DEET – N,N-diethyl-meta-toluamide
  • – noszenie ubrań zakrywających ręce i nogi
  • – unikanie zmierzchu, albowiem wówczas jest największa aktywność komarów
  • – stosowanie siatek w oknach i kratach wentylacyjnych

Warte zobaczenia filmy na temat Kambodży

Angkor Wat Small Circuit Tour

Angkor Wat

Bayon Temple

Ta Prohm Temple

Wat Preah Prom Rath

Ostatnia aktualizacja wpisu: 24.09.2021

Opracowane przez: ZdrowyWrocław