Żylaki kończyn dolnych to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób. Są one nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Dlatego nie należy bagatelizować objawów takich jak opuchnięte, czy bolące nogi. Jednym z najskuteczniejszych sposób walki z żylakami jest kompresjoterapia, czyli metoda, do której wykorzystuje się wyroby uciskowe, którymi są m.in. skarpety przeciwżylakowe.
Skarpety uciskowe to niezwykle bezpieczny i skuteczny sposób w walce z chorobami układu żylnego kończyn dolnych. Pozwalają one nie tylko pozbyć się bólu czy uczucia ciężkich nóg. Także zapobiegają powstawaniu nowych żylaków czy pajączków oraz rozwojowi choroby.
Jak działa kompresjoterapia?
Kompresjoterapia, czyli inaczej ucisk stopniowany, to metoda, która coraz częściej polecana jest przez specjalistów. Jej głównym zadaniem jest usprawnienie odpływu krwi z chorych obszarów kończyn dolnych. Dzięki temu wspomaga ona prawidłowe krążenie krwi, a także zatrzymuje powstawanie powikłań spowodowanych Przewlekłą Niewydolnością Żylną kończyn dolnych.
Aby kompresjoterapia przynosiła zamierzone efekty, skarpety uciskowe muszą być odpowiednio dobrane dla każdego pacjenta. Efekt, który zostaje uzyskany dzięki nim ma działanie lecznicze w przypadku wielu chorób układu krążenia kończyn dolnych.
Stopnie ucisku skarpet przeciwżylakowych
Podczas wyboru odpowiednich skarpet uciskowych uwagę należy zwrócić zarówno na ich długość, jak i na siłę ucisku. Skarpety przeciwżylakowe charakteryzują się czterema stopniami ucisku. Stopień kompresji wyrobów uciskowych podawany jest w milimetrach słupa rtęci (mmHg). Im wyższy stopień kompresji, tym skarpety będą wywierać mocniejszy ucisk. W jakich sytuacjach wybrać dany stopień ucisku?
Wyróżniamy następujące stopnie kompresji:
- I stopień 18-21 mmHg
Jest to najniższy stopień kompresji, który wywiera najmniejszy nacisk na nogę. Stosuje się go przede wszystkim profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu żylaków czy pajączków na nogach. Ten stopień kompresji sprawdzi się również dla osób, u których pojawia się uczucie ciężkich i zmęczonych nóg. Skarpety uciskowe o I. stopniu kompresji przyniosą ulgę Twoim nogom!
- II stopień 22-32 mmHg
Skarpety przeciwżylakowe o II stopniu kompresji wywierają mocniejszych ucisk. Zapobiegają one powstawaniu nowych zmian, a także sprawiają, że powstałe już żylaki czy pajączki nie rozprzestrzeniają się na całą powierzchnię nóg.
- III stopień 34-46 mmHg
Ucisk, który wywołują skarpety uciskowe o III stopniu kompresji, jest mocno wyczuwalny. Ten stopień ucisku zalecany jest przede wszystkim osobom, które cierpią na przewlekłą niewydolność żylną, bardzo duże obrzęki na nogach czy obrzęk limfatyczny a także przy zmianach skórnych lub owrzodzeniach żylnych.
- IV stopień >49 mmHg
Skarpety uciskowe o IV stopniu kompresji wywierają najmocniejszy nacisk na nogę, dlatego powinny być stosowane w zaawansowanych zmianach chorobowych kończyn dolnych.
Żylaki u mężczyzn – stosowanie skarpet uciskowych
Żylaki to problem, z którym zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ich przyczyną może być nadmierne przeciążenie kończyn dolnych lub całkowity brak aktywności fizycznej czy siedzący tryb życia. Bardzo często mają one też podłoże genetyczne. Skarpety uciskowe męskie mogą skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków czy pajączków na kończynach dolnych u mężczyzn, a także wspomóc leczenie już powstałych. Stosowanie skarpet przeciwżylakowych w znacznym stopniu poprawia krążenie krwi, dlatego warto podjąć ten krok i stosować regularnie wyroby uciskowe.