Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Wrocławscy lekarze uratowali mężczyźnie odciętą rękę

Wrocławscy lekarze uratowali mężczyźnie odciętą rękę

Osiągnięcia medycyny wciąż zaskakują. Sukces odnieśli lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Profesjonalny zespół lekarzy pod kierunkiem Adama Domanasiewicza, z sukcesem przeprowadził trudną operację. Dzięki niej udało się uratować rękę 50 – letniemu mężczyźnie rękę, którą odciął w czasie piłowania drewna.

Nieszczęśliwy wypadek

Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że mężczyzna z okolic Trzebnicy w czasie pracy przy przecinaniu drewna odciął sobie rękę. Uraz okazał się poważny, ponieważ piła po skosie poszarpała tkanki.

Poszkodowany natychmiast został przetransportowany do wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala. O godzinie 23 w nocy lekarze pod kierownictwem Domanasiewicza rozpoczęli operację, która trwała do 6 rano. Operacja zakończyła się sukcesem, lecz jak podkreśla lekarz prowadzący, to najbliższe dni pokażą, czy lekarzom udało się sprawić, że ręka pacjenta będzie sprawna.

Pierwszy taki sukces

To nie pierwszy sukces w obrębie medycyny Adama Domanasiewicza. W 2017 roku został on laureatem Portretów Medycyny Rynku Zdrowia. Dzięki temu, że jako pierwszy lekarz na świecie przeprowadził operację przeszczepu dłoni osobie, która cechowała się wadą rozwojową dostał Nagrodę Lidera Rynku Zdrowia. Operacja ta udowodniła, że wada wrodzona nie stanowi przeciwwskazania do przeszczepu kończyny.

Pionierska operacja wykonana została 15 grudnia 2016 roku i trwała ponad dwanaście godzin. Kończynę przeszczepiono od zmarłego dawcy, a już kilka dni po operacji pacjent poruszał palcami. Ten ogromny sukces daje szansę na to, że przeszczepy kończyn mogą stać się w niedalekim czasie, łatwym zabiegiem w polskich szpitalach.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *