Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Stwardnienie rozsiane – jak zapobiegać chorobie?

stwardnienie rozsiane

Choroba zwana stwardnieniem rozsianym związana jest z układem nerwowym, z jego nieprawidłowym funkcjonowaniem. Jest to choroba budząca niepokój, przerażenie. Może, aczkolwiek wcale nie musi ona prowadzić do inwalidztwa jak również do śmierci danej osoby. Bardzo istotne jest jednak odpowiednie leczenie w poradni neurologicznej. Nazwa owego schorzenia jest związana z rozsianiem objawów w różnych miejscach układu nerwowego. Stwardnienie rozsiane jest chorobą, którą możemy określić mianem nieprawidłowości w przewodzeniu impulsów nerwowych. Ta choroba częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, aczkolwiek nikt nie jest całkiem bezpieczny.

Przyczyny stwardnienia

Przyczyny występowania tej choroby nie są całkowicie znane, aczkolwiek w dużej mierze można je określić. Pojawiają się pewne ogniska demielinizacyjne w okolicy ludzkiego mózgu oraz rdzenia kręgowego. Choroba powoduje, że zniszczeniu ulegają osłonki włókien nerwowych, a bez nich owe włókna nie są w stanie prawidłowo przewodzić impulsów. Do podstawowych objawów stwardnienia rozsianego można zaliczyć między innymi zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi, kłopoty z koordynacją ruchową czy też niedowład kończyn. Nie u wszystkich chorych mamy do czynienia z takimi samymi objawami i nie muszą one występować w takim samym nasileniu. Niemniej jednak należy właśnie te objawy mieć na uwadze w sytuacji, gdy ta choroba u danej osoby zostanie zdiagnozowana. Leczenie choroby sprowadza się do podawania leków steroidowych oraz leków immunopresyjnych.

Szybka diagnoza

Choroba może mieć różną postać i bardzo różny przebieg. Niezależnie od odmiany stwardnienia rozsianego, istotnym elementem jest jak najszybsza diagnoza oraz jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. Tylko w takiej sytuacji istnieje spora szansa na to, aby dana osoba mogła w miarę normalnie funkcjonować, a choroba nie dokonała w ludzkim organizmie zbyt dużego spustoszenia. W przeciwnym razie owo inwalidztwo będzie niemalże pewne. Jednocześnie też ryzyko śmierci przy niewłaściwym leczeniu wzrasta również bardzo mocno.

Opracowane przez: Aneta R.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *