Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kraniostenoza – leczenie, najważniejsze informacje

Układ czaszkowy małego dziecka jest szczególnie delikatny – wiemy to wszyscy. Jeżeli jednak powodem zniekształceń są poważniejsze dolegliwości należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Szybkie leczenie zależne jest od jak najszybszej diagnozy. Tu szczególnie warto powiedzieć o kraniostenozie – nie tylko o jej objawach, ale sposobach leczenia choroby.

Co to jest kraniostenoza (kraniosynestoza)?

Kraniostenoza jest to wada wrodzona u dzieci, która polega na zbyt szybkim zrośnięciu się szwów czaszkowych, które przedwcześnie kostnieją. Czaszka niemowlaka w normalnych warunkach zaraz po urodzeniu jest miękka. Jeśli jakaś część czaszki przedwcześnie zacznie twardnieć, wtedy objawi się to deformacją czaszki. Przez wspomniane skostnienie główka dziecka nie może powiększać się symetrycznie, dochodzi do asymetrii. Do zrastania się szwów czaszkowych może dojść zarówno przed, jak i po porodzie.

Dziecko z kraniostenozą - przykładowe zdjęcie

zdjęcie: Michael L. Kaufman

Szybka diagnoza kraniostenozy to skuteczniejsze leczenie

Choć kraniostenoza przez specjalistów określana jest jako poważny stan chorobowy, to przy odpowiednim leczeniu prawidłowy rozwój dziecka jest całkowicie możliwy. Kraniostenoza powstaje w wyniku zrośnięcia się szwów czaszkowych. Choroba często rozwija się jeszcze w czasie ciąży. Często wykrywana jest też w okresie niemowlęcym. Deformacja czaszki to jeden z najbardziej widocznych objawów kraniostenozy. W czasie zrastania się szwów czaszkowych mózg rośnie w kierunku wolnym od ucisku. W ekstremalnych przypadkach kraniostenoza może prowadzić do zwiększana się ciśnienia wewnątrzczaszkowego, osłabienia widzenia, problemów ze snem oraz z jedzeniem, a nawet do obniżenia IQ dziecka.

Szybka diagnoza, a także skuteczne leczenie umożliwia prawidłowy rozwój dziecka w dalszym okresie jego życia. A skoro o diagnozie mowa to tu niezbędne okazuje się badanie ultrasonograficzne, a także kontrola dna oka.

Na czym polega leczenie kraniostenozy?

W większości przypadków aby skutecznie leczyć kraniostenozę konieczny jest zabieg chirurgiczny. Ma on na celu doprowadzenie do sytuacji, kiedy to mózg ma miejsce do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Taki zabieg przeprowadzony może zostać na różnych etapach życia. W przypadku braku leczenia, i ciągłego niesymetrycznego rozwoju dziecka, może dochodzić komplikacji. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne. Dziecko może mieć problem z jedzeniem i używaniem żuchwy; mogą pojawić się również problemu ze wzrokiem.

Po operacji najważniejsze to ciągła obserwacja rozwoju dziecka. Należy zwrócić m.in. uwagę, czy nie za zmian logopedycznych, a także jego rozwój intelektualny. Specjaliści obserwują również, czy nie ma zaburzeń psychoruchowych. W tym celu w czasie wspomnianych konsultacji przeprowadza się m.in. TK głowy. Odpowiednie leczenie kraniostenozy powoduje, że mimo zaistniałego problemu dziecko rozwija się całkowicie prawidłowo.

Pomocne poduszki ortopedyczne dla niemowląt

Główka małego dziecka jest delikatna i narażona na różnego rodzaju deformacje nie tylko w przypadku kraniostenozy. Warto w tym celu skorzystać z poduszek ortopedycznych dla niemowląt. Poduszki ortopedyczne dla niemowląt w prawdzie nie zlikwidują samej kraniostenozy, mogą jednak znacząco ułatwić jej rehabilitację (sprawdź ofertę i ceny w serwisie Ceneo). Poduszki zapobiegają odkształceniu się główki w każdej pozycji. Dodatkowo chronią naturalną krzywiznę kręgosłupa dziecka, co pomaga w kształtowaniu ich prawidłowej postawy ciała. Swoje zdrowotne właściwości poduszki zawdzięczają piance z której są wykonane.

Opracowane przez: Anna D.