Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Pięknie, nieco cytrynowo pachnąca roślina, zawierająca wiele olejków eterycznych. Radość serca, eliksir życia, tak w starożytności mawiano o melisie. Wierzono nawet, że przedłuża życie. Ale pewnie coś w tym jest skoro ludzie żyjący ponad sto lat przyznają, że każdy dzień rozpoczynali od herbatki z melisy na czczo słodzonej miodem.

melisaOprócz właściwości leczniczych melisa przydaje się nawet w kuchni jako przyprawa. Od dziesiątego wieku zaczęto stosować różne preparaty melisy w celu poprawy nastroju, usuwaniu stresów, problemów ze snem, ale też jako środek na alergie czy nawet ukąszeniami insektów. Zmiażdżone liście melisy przyłożone na otarcie czy miejsce ukąszenia łagodzą objawy.

Bardzo fajnym pomysłem jest zafundowanie sobie na koniec stresującego dnia kąpieli a olejkiem z melisy a napięcie minie. Stosowanie melisy w profilaktyce nerwicy bezsenności czy nawet depresją sezonową daje bardzo dobre rezultaty. Takie kąpiele są też bardzo dobrym sposobem na bóle głowy czy nawet uciążliwe migreny.

Melisa wykazuje też delikatne działanie regulujące ciśnienie. Jako ciekawostkę mogę dodać, że osoby chcące zasiedlić ul pszczołami mogą użyć tego ziela do wysmarowania nim ula co przyciągnie pszczoły. Rodzice mający dzieci niejadków, lub też osoby z osłabionym apetytem, np. na skutek różnych chorób powinny także pamiętać o tej roślinie ze względu na jej właściwości pobudzające apetyt.

Melisa w formie tabletek produkowana przez jest przez firmę Colfarm, działa łagodnie uspokajająco, a także może przynosić ulgę w bólach brzucha ze względu na właściwości rozluźniające mięśnie gładkie oraz zwiększone wydzielanie żółci i soków żołądkowych.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław