Jeszcze kilka lat temu aparaty ortodontyczne powodowały uczucie wstydu, szczególnie u nastolatków. Obecnie noszenie aparatu jest symbolem dbania o zęby oraz swoje zdrowie. Jednak mimo wszystko przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego u wielu osób pojawia się uczucie niepokoju, ponieważ nie wiedzą, w jaki sposób będzie ono przebiegać. Jak należy przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym? O czym powinno się pamiętać przed założeniem aparatu? Sprawdź poniższy poradnik i pozbądź się niepotrzebnego stresu!
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?
Na etapie pierwszej wizyty doświadczony ortodonta nie tylko przedstawia pacjentowi, jak będzie w jego przypadku wyglądało leczenie ortodontyczne, ale także wprowadza go w zakulisowe tajniki procesu. Aby dostosować personalizowany plan leczenia, pacjent poddawany jest kompleksowej diagnostyce ortodontycznej realizowanej przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń. Badania diagnostyczne obejmują:
- fotografię twarzy i wewnątrzustną – ukazującą szczegóły, które są kluczowe dla indywidualnego podejścia do leczenia;
- zdjęcia RTG – cefalometryczne i OPG, otwierające przed nami trójwymiarowy obraz struktury zębów, a także zapewniające pełen ogląd sytuacji;
- wyciski cyfrowe – lekarz korzysta z nowoczesnej technologii, umożliwiającej szybkie uzyskanie wirtualnego modelu diagnostycznego 3D, bez konieczności fizycznego dotykania zębów.
Dzięki tym zaawansowanym narzędziom ortodonta może błyskawicznie i z niezwykłą precyzją analizować uzębienie pacjenta, wykrywać wszelkie nieprawidłowości wymagające interwencji, a także perfekcyjnie planować cały proces leczenia ortodontycznego. Wrocław, Kraków, Warszawa oraz inne miasta w Polsce to miejsca, w których znajdziesz wiele profesjonalnych gabinetów ortodontycznych. Przeprowadzana w nich pierwsza wizyta to nie tylko punkt startowy, ale także klucz do zdrowego i pięknego uśmiechu, który zaczyna się od indywidualnej diagnozy.
Kolejne wizyty w gabinecie, czyli poznaj przebieg leczenia ortodontycznego (Wrocław)
Na drugiej wizycie, po starannie przeprowadzonej diagnostyce, lekarz ortodonta przedstawia pacjentowi indywidualny plan leczenia oraz kluczowe informacje dotyczące procesu. Pacjent dowiaduje się nie tylko, jak długo potrwa jego leczenie, ale także jak często będą wymagane wizyty kontrolne.
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczne jest upewnienie się, że wszystkie zęby są wolne od ubytków. Przed zamocowaniem aparatu ortodontycznego, przeprowadzane są także zabiegi scalingu i piaskowania, eliminujące kamień i osad z zębów. Dzięki temu odpowiednio przygotowane zęby są gotowe na zamocowanie aparatu ortodontycznego.
Podczas kolejnej wizyty, lekarz zakłada aparat stały na zęby (procedura trwa około 30–45 minut) lub przekazuje pacjentowi aparat ruchomy. Osoby wybierające aparat metalowy mają możliwość personalizacji poprzez wybór kolorów gumek (ligatur) w dowolnej konfiguracji. Po założeniu aparatu, pacjent otrzymuje szczegółowe informacje dotyczące higieny jamy ustnej, w tym sposobu mycia zębów i pielęgnacji trudno dostępnych miejsc.
Częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych są dostosowywane przez lekarza prowadzącego. Optymalny efekt leczenia ortodontycznego osiąga się poprzez systematyczne kontrole oraz skrupulatną dbałość o higienę jamy ustnej. To zaangażowanie pozwala nie tylko na osiągnięcie zamierzonych rezultatów leczenia, ale także utrzymanie zdrowia zębów na poziomie sprzed założenia aparatu.
Po demontażu aparatu stałego, aby zachować i wzmocnić efekty leczenia ortodontycznego, pacjent otrzymuje dedykowany aparat retencyjny, który jest albo mocowany od wewnętrznej strony zębów, albo jest wyjmowany. Decyzję dotyczącą czasu noszenia aparatu retencyjnego podejmuje lekarz ortodonta. Odpowiednie noszenie aparatu retencyjnego, zgodnie z zaleceniami lekarza, jest kluczowe dla trwałego utrzymania uzyskanych wyników. Dlatego zaleca się pełną współpracę z ortodontą oraz regularne wizyty kontrolne, które pomogą monitorować postępy i utrzymać zdrowe oraz piękne uzębienie.