Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Jak przechowywać aparat ortodontyczny ruchomy?

Jak przechowywać aparat ortodontyczny ruchomy?

Aparat ortodontyczny ruchomy jest skutecznym narzędziem w leczeniu niewielkich wad zgryzu. Może być stosowany zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u dorosłych. Jednak aby osiągnąć pożądane efekty terapii, niezbędne jest odpowiednie przechowywanie aparatu. W tym artykule dowiesz się, jak przechowywać aparat ruchomy, aby zapewnić jego higienę i trwałość.

Pudełka do przechowywania aparatu ruchomego

Aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania aparatu ruchomego, warto skorzystać ze specjalnego pudełka dostarczonego przez ortodontę. Pudełko powinno być zamykane i posiadać otwory wentylacyjne, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Należy pamiętać, że pudełko również powinno być regularnie czyszczone i odkażane. Jeśli nie dostałeś pudełka na aparat ortodontyczny od swojego lekarza, możesz kupić je online na przykład na stronie sklepu z zaopatrzeniem stomatologicznym DentalTree.pl. Do wyboru jest wiele kolorów i kształtów. Pamiętaj jednak, by wielkość pudełka była dopasowana do Twojego aparatu. Zbyt duże opakowanie może sprawić, że aparat będzie obijał się o ścianki. Zbyt małe zaś stwarza ryzyko do poważnych uszkodzeń, jak złamania czy wygięcia drucików, dlatego warto poświęcić trochę czasu i dokładnie zwymiarować nasz aparat i dopasować do niego pudełko możliwie jak najdokładniej.

Czego unikać podczas przechowywania aparatu ruchomego?

Podczas przechowywania aparatu ruchomego należy unikać kilku czynników, które mogą zaszkodzić jego trwałości i higienie:

  • Nie wkładaj aparatu do wrzątku, ponieważ może ulec deformacji.
  • Nie przechowuj aparatu w szklance z wodą, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.
  • Nie myj aparatu gąbką i mydłem, ponieważ takie czyszczenie może być niedokładne, a pozostałości mydła mogą podrażniać jamę ustną.
  • Nie zostawiaj aparatu w innym miejscu niż specjalne pudełko, aby zapewnić odpowiednie warunki higieniczne i uniknąć uszkodzeń mechanicznych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przechowywanie aparatu ortodontycznego ruchomego to bardzo ważna kwestia, jednak niejedyna. Konieczne jest także regularne i dokładne mycie aparatu. Dzięki czyszczeniu aparatu ortodontycznego zniwelujemy ryzyko powstawania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł czy nieprzyjemnego zapachu z ust. Pamiętaj więc, by myć aparat dwa razy dziennie z wykorzystaniem miękkiej szczoteczki do zębów. Aby usunąć zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc, warto użyć nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej. Dokładnie wypłucz aparat po myciu i osusz go ręcznikiem papierowym lub pozostaw do wyschnięcia na powietrzu. Nie zapomnij również o czyszczeniu pudełka.

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *