Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Aparat stały – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz

Aparat stały - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz

Wady zgryzu są coraz bardziej powszechną dolegliwością. To schorzenie najczęściej, wbrew powszechnej opinii, nie jest jedynie mankamentem czysto estetycznym, lecz także zdrowotnym. Warto doprowadzić swoje uzębienie do perfekcji i cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Dla kogo przeznaczony jest aparat stały? Jak o niego dbać? Czy założenie aparatu boli?

Kto może nosić aparat stały?

Aparat stały jest przeznaczony dla dzieci i dorosłych. Nie ma więc górnej granicy wieku, jeżeli chodzi o możliwość założenia aparatu stałego. Leczeniu korekcyjnemu z dużym powodzeniem poddają się także osoby starsze. Liczba pacjentów wciąż rośnie: nie bez znaczenia jest tu wygląd aparatów, które są coraz bardziej dyskretne, dzięki czemu żaden z pacjentów nie musi się ich wstydzić.

Jak działa aparat stały?

Aparat stały jest zakładany najczęściej na około dwóch lat. W tym czasie wywiera on nacisk na określone partie zębów. Takie działanie z czasem skutkuje ich przemieszczeniem się w szczęce, ale w pożądanym przez nas kierunku. Proces ten jest trudny i długotrwały, jednak efekt zdecydowanie jest warty poświęconego czasu.

Jak się przygotować do założenia aparatu?

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed założeniem aparatu stałego jest wyleczenie wszystkich ubytków w zębach, dziąsłach. Przeciwskazaniem do leczenia korekcyjnego jest zły stan uzębienia pacjenta, czy niektóre choroby dziąseł. Niezbędne jest także wykonanie piaskowania zębów. Korekcję zgryzu wykonuje się tylko na w pełni wyleczonych zębach. Warto także przygotować się na dietę przez kilka dni po zabiegu, wtedy może być potrzeba spożywania posiłków zblendowanych.

Czy noszenie aparatu boli?

U większości pacjentów noszenie aparatu nie jest związane z bólem lecz niewielkim dyskomfortem. Trwa on jednak najczęściej tylko przez kilka pierwszych dni po założeniu aparatu korekcyjnego. W celu wyeliminowania tych dolegliwości, ortodonta może zalecić środki przeciwbólowe.

Jak dbać o aparat stały?

Aparat stały, założony na zęby wymaga szczególnej troski i higieny przez pacjenta. Warto używać specjalnie przeznaczonej do tego celu szczoteczki. Higienę jamy ustnej znacznie ułatwia także, stosowanie irygatora (w internecie jest dostępnych wiele modeli, można również zapytań dentystę w klinice). Bardzo dobre efekty przynosi stosowanie specjalnych płynów do płukania.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Ortodonta Świdnica – którego wybrać?

Założenie aparatu korekcyjnego na zęby to bardzo ważna decyzja, która może znacznie podnieść samoocenę, przez poprawę wyglądu. Piękny uśmiech może stać się naszą wizytówką, należy dokładnie wybierać specjalistę (ortodonta Świdnica), w którego ręce się oddamy. Warto skorzystać z usług najbardziej doświadczonej oraz przyjaznej pacjentom kliniki nClinic w Świdnicy.

W ofercie naszej Kliniki: leczenie zachowawcze, leczenie kanałowe, leczenie przedprotetyczne, leczenie ortodontyczno-chirurgiczne, chirurgia stomatologiczna, protetyka, higniezacja, RTG, gaz rozweselający i wiele innych usług!

Źródło: Klinika ze Świdnicy nclinic.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *