Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Najpopularniejsze (i najlepsze) rośliny do oczek wodnych

Żadna sztuczna dekoracja nie ozdobi Twojego przydomowego stawu tak, jak żywa roślinność w oczku wodnym. Dodatkowo żywe rośliny zapewniają szereg korzyści naturalnemu ekosystemowi zbiornika. Filtracja, natlenianie wody, ochrona wodnych stworzeń — to zaledwie kilka z nich. To, jakie rośliny do oczek wodnych zamieszkają w Twoim zbiorniku zależy głównie od Twoich preferencji i tego, na których korzyściach najbardziej Ci zależy. Poznaj nasze propozycje roślin do oczek wodnych!

Rośliny zanurzone w wodzie głębokiej

Rośliny zanurzone w wodzie, dzięki temu, że wytwarzają duże ilości tlenu w ciągu dnia, są doskonałymi natleniaczami. Większość z tych roślin jest gęsta i jednocześnie przyjemna w dotyku, więc ryby i inne wodne stworzenia chętnie wykorzystują je jako kryjówkę.

Większość roślin zanurzonych rośnie wyłącznie pod powierzchnią i może w naturalny sposób zakorzenić się w dnie stawu. Są to jedne z najlepszych roślin do oczek wodnych, które dotleniają i naturalnie filtrują wodę, a dodatkowo są bardzo łatwe w pielęgnacji. Nasi faworyci wśród przedstawicieli tych roślin to:

  • Rogatek sztywny – łatwa w utrzymaniu, charakterystyczna roślinka o cienkich, przypominających igły, liściach. Stanowi doskonałe schronienie dla ryb oraz siedlisko dla bezkręgowców, którymi ryby chętnie się żywią. Konkuruje z algami o składniki odżywcze, pomagając zmniejszyć ich liczebność.
  • Moczarka kanadyjska – ma liście bardziej miękkie od poprzedniczki, lepiej również znosi chłodne klimaty. Doskonale filtruje zanieczyszczenia. Ze względu na szybki rozrost, trzeba ją przycinać, chyba że Twoje oczko wodne w ogrodzie zamieszkują smakosze moczarki, czyli np. rybki koi.

Rośliny pływające

Pływające rośliny unoszą się na powierzchni wody. W przeciwieństwie do innych gatunków, nie wymagają zakotwiczenia w glebie. Tego typu rośliny to świetny sposób na zmniejszenie ilości światła słonecznego przenikającego do stawu. Pomagają one schłodzić wodę, zapewnią rybom ochronę przed drapieżnikami oraz ograniczą wzrost glonów. Pamiętaj jednak, by nie przedobrzyć z ich ilością, bo zasłonią całą powierzchnię stawu. Przykłady roślin pływających:

  • Pistia rozetkowa – oferowana m.in. przez sklep z rzeczami do oczka wodnego https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/rosliny-do-oczek-wodnych, ze względu na wygląd zwana również sałatą wodną. Roślina swobodnie pływa i nie wymaga sadzenia, dlatego jest dobrym wyborem do stawów o niewielkich wymaganiach konserwacyjnych. Dodatkowo szybko wchłania składniki odżywcze, których glony potrzebują do wzrostu, dzięki czemu powstrzymuje ich rozprzestrzenianie.
  • Hiacynt wodny – piękna roślina z kolorowymi kwiatami, która przyozdobi każde oczko wodne. Podobnie jak poprzedniczka, jest świetnym wyborem do zwalczania glonów, a jej liście zapewniają dobrą ochronę przed światłem UV i drapieżnikami.

rośliny do akwariów

Rośliny brzegowe

Glony są głównym utrapieniem zwykle w cieplejszych, płytkich obszarach stawów. Rośliny brzegowe pomagają zmniejszyć problem rzucając cień na te obszary, a także wchłaniając nadmiar składników odżywczych. Dodatkowo pomagają ustabilizować brzegi wody i zapewniają doskonałe siedliska rybom i bezkręgowcom wodnym. Nasz wybór to:

  • Knieć błotna – czyli… znany i lubiany kaczeniec. Urocza roślina doskonała do nasadzenia na półki i obrzeża stawów. Jej liście pomagają ocieniać i chronić przybrzeżne obszary stawu przed światłem słonecznym oraz ograniczać wzrost glonów. Są też wspaniałym źródłem nektaru dla zapylaczy!
  • Niezapominajka błotna – ten uroczy kwiat nie tylko ochroni linię brzegową przed glonami, ale również pięknie ozdobi staw, szczególnie w połączeniu z żółtymi kaczeńcami o podobnym kształcie kwiatostanów. Niezapominajki są również świetnym źródłem nektaru, przyciągającym zapylacze, np. pożyteczne pszczoły.
Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *