Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Okulary dla daltonistów – jak działają?

Okulary dla daltonistów - jak działają?

Czy istnieją okulary dla daltonistów? Jak działają? Jak donoszą statystyki jedna na dwadzieścia osób boryka się z problemem daltonizmu. Częściej dotyczy mężczyzn (ok. 8%) niż kobiet (ok. 0,5%). Jest to schorzenie, które powoduje, że świat jaki widzimy jest w ciemniejszych barwach, pozbawionych kolorów. Wyróżniamy dwa rodzaje daltonizmu, są to protanopia oraz dueteranopia.

Percepcja koloru

Osoby, które mają problem z rozróżnianiem kolorów, żyją nie do końca rozumiejąc percepcję kolorów i barw. Oczywiście mogą oni odróżnić wiele odcieni, jednakże nie są w stanie dostrzec pewnych kolorów. Z całą pewnością jest to problem, który sprawił, że naukowcy zaczęli poszukiwać rozwiązania go. Nową wizją technologii optycznej i nauki to okulary dla daltonistów enchroma. Obecnie są to jedyne okulary, jakie istnieją na rynku, które są przeznaczone dla daltonistów. Pomagają one w korygowaniu wady, jaka to nie pozwala rozróżnić człowiekowi barwy zielonej oraz czerwonej. Niekiedy daltonizm, ślepota barw, zwany jest także jako deficyt widzenia kolorów. Deficyt ten jest stanem kiedy ludzkie oko nie może zobaczyć koloru w normalnym świetle.

Daltonizm dotyka miliony ludzi na całym świecie, lecz częściej na schorzenie to cierpią mężczyźni. Najbardziej powszechna jest ślepota czerwono – zielona. Warto zaznaczyć, że daltonizm jest to zwykle cecha dziedziczna.

W jaki sposób EnChroma stworzyła technologię okularów dla daltonistów?

Jak stworzono pierwsze na świecie okulary dla daltonistów? Zaczęło się od stworzenia symulacji komputerowej. Składała się ona z modeli z symulacją różnorodnych kolorów oraz niedoboru stopnia widzenia poszczególnych pacjentów. Aby stworzyć model firma wykorzystała najnowsze badania genetyczne dotyczące daltonizmu. Dodatkowo wzięto pod uwagę różnorodne anomalie, które powiązane są z nierozróżnianiem barw. Anomalie te zostały połączone w modelu, aby można było zbadać dokładnie problem który dotyczy niewidzenia barwy czerwonej oraz zielonej.

Testy pozwoliły stworzyć specjalne soczewki, które mają możliwość filtrowania pewnych kolorów. Soczewki te naśladują kolor i stopnie niedoboru widzenia koloru.

W jaki sposób działają okulary przeznaczone dla daltonistów?

W jaki sposób działają soczewki dzięki którym daltoniści mogą lepiej widzieć kolory? Wszystko opiera się na technologii multinotch, która to polega na zmniejszeniu filtracji z ostrych fal światła, aby zwiększyć jakość kolorów. Specjalnie stworzone soczewki pobudzają u osób nie odróżniających kolorów naturalne mechanizmy widzenia, dzięki czemu pozwalają daltonistom na prawidłowe postrzeganie kolorów. Są to najnowsze produkty, które pozwalają widzieć świat w wielu nowych barwach, a przede wszystkim pozwalają daltonistom zobaczyć podstawowe kolory, które dotychczas nie były dla nich widoczne. okulary dla daltonistów są zaprojektowane tak aby dawać normalny obraz osobom z zaburzeniami widzenia barw. Dzięki nim człowiek może zobaczyć wszystkie kolory dostępne dla ludzkiego oka. Okulary dla daltonistów cieszą się bardzo dużą popularnością, albowiem nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wielka ilość osób wokół nas ma problem z widzeniem świata w jego prawdziwych barwach.

Zobacz również: Spanie z mokrymi włosami a przeziębienie

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *