Kiedy decydujemy się iść na studia, bądź do szkoły zawodowej zazwyczaj kierujemy się takimi wartościami jak pasja, zainteresowania, czy ewentualne możliwości zarobku. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego jak nasz zawód może mieć w przyszłości wpływ na naszą kondycje fizyczną. Zwłaszcza, że wiele zawodów wymaga ogromnego wysiłku fizycznego, gdzie często początkowo nie zdajemy sobie z tego sprawy. A wysiłek fizyczny to jak wiemy nie tylko, osłabienie organizmu, ale i podatność na kontuzje i urazy. W związku z tym postanowiliśmy przedstawić zawody, które wiążą się z wysiłkiem fizycznym, oraz powiemy jak zmniejszać złe jego skutki.
Nie tylko sportowcy i budowlańcy
Lekarz medycyny – i to rożnych profesji, Pierwsze co jednak przychodzi nam do głowy to chirurgia. Jednak każda specjalizacją wiąże się przede wszystkim ze staniem w pozycji nachylonej przy stole operacyjnym, gdzie jak wiemy w wielu przypadkach operacje mogą trwać nawet do kilkunastu godzin. Sam zawód lekarza jest nienormowanym czasem pracy, a zatem nie ma tu stałych pór na odpoczynek i regeneracje.
Fizjoterapeuta/rehabilitant – choć wyżej wspomnieliśmy o lekarzach medycyny, to jednak fizjoterapeuci tudzież rehabilitanci są szczególnym przypadkiem. W ich pracy bowiem nie tylko bierze udział często zgarbiona postawa, ale i mięśnie obu rąk zwłaszcza w przypadku masaży. Ruchy te muszą być nie tylko silne, ale i precyzyjne.
Fryzjer – bo jeśli ktoś myślał, że fryzjer nic nie robi tylko czesze włosy, to jest w głębokim błędzie. Przede wszystkim każdą czynność, od mycia, poprzez suszenie, a także modelowanie fryzjer wykonuje w pozycji stojącej. A więc znacznie cierpią na tym chociażby mięśnie nóg, jak i kręgosłup. Czy zatem fryzjer w pewnym sensie jest jak lekarz? Biorąc pod uwagę kilkunastogodzinne stanie w jednej pozycji można tak powiedzieć.
Nauczyciel WF-u – to przede wszystkim często osoba, która sama jest sportowcem, lub osobą wiodącą aktywny tryb życia. Jest to taki typ nauczyciela, którego zawód często wymaga brania czynnego udziału w zajęciach razem z uczniami.
Policjant – w przypadku tego zawodu liczy się nie tylko szybkość, ale i zwinność. Umiejętność szybkiego biegania, to często jedna z podstawowych umiejętności dobrego policjanta.
Strażak – podobnie jak w przypadku policji zawód obciążony dużym ryzykiem. I tu nie tylko chodzi o bezpieczeństwo. Zarówno praca strażaka, jak i policjanta polega na szybkości i zwinności. W przypadku straży pożarnej jednak ta pracą wiąże się koniecznością wspinania się na wysokie kondygnacje, co wymaga dodatkowej sprawności fizycznej.
Poduszki ortopedyczne z pomocą
Zawody wymagające wysiłku fizycznego wiążą się przede wszystkim że większym prawdopodobieństwem urazów, i bóli kręgosłupa, oraz mięśni. Ucierpieć zatem może nie tylko nasza kondycja fizyczna, ale i ogólna odporność. W związku z tym idealnym rozwiązaniem okazują się poduszki ortopedyczne i to zarówno te do siedzenia, jak i leżenia.