Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Ziarnica złośliwa – objawy, rokowania, leczenie

Zasadniczo można wyróżnić wiele rodzajów nowotworów. Jednym z nich jest ziarnica złośliwa. Jest to rodzaj nowotworu, który może być wiązany z układem krwionośnym. Jest to zwany także nieco inaczej chłoniakiem Hodgkina.

Kto jest najbardziej narażony?

Grupą najbardziej narażoną na wystąpienie ziarnicy złośliwej są ludzie młodzi, pomiędzy 15 oraz 35 rokiem życia. Wiele przypadków notuje się także w odniesieniu do osób po 50 roku życia. to nowotwór, który jest możliwy do całkowitego wyleczenia. Podstawowym warunkiem jest jednak to, aby ziarnica złośliwa została wykryta stosunkowo wcześnie. Tym samym bardzo ważne jest to, aby mieć świadomość tego, jakie konkretne objawy tej chorobie towarzyszą. To, na co w głównej mierze należy zwrócić uwagę to znacząco powiększone węzły chłonne. Istotne przy tym wszystkim jest to, że owe powiększone węzły chłonne wcale nie dają żadnego symptomu bólowego.

chłoniak Hodgkina

Powiększone więzły chłonne

Najczęściej mówimy o powiększeniu węzłów chłonnych pod pachą, w okolicach szyi oraz te śródpiersiowe. Powiększenie węzłów chłonnych, ich stopień może mieć znaczący wpływ na wystąpienie innych dolegliwości. Jeśli bowiem będziemy mieli do czynienia z powiększeniem śródpiersiowych węzłów chłonnych, to wówczas jednocześnie także możemy mieć do czynienia z występowaniem kaszlu oraz duszności. Inne dolegliwości, które można także zaobserwować przy występowaniu ziarnicy złośliwej to chociażby nieoczekiwana i niekontrolowana utrata masy ciała, gorączka powyżej 38 stopni, nocne poty, gorączka o charakterze przerywanym, ciągłe uczucie zmęczenia, świąd skóry oraz powiększenie śledziony tudzież powiększenie wątroby.

Bolesne węzły

Bardzo charakterystyczne w przebiegu ziarnicy złośliwej może być fakt, iż węzły chłonne mogą stać się bolesne po wypiciu alkoholu. Dlaczego w ogóle występuje? Wedle badań naukowców, do podstawowych przyczyn jej występowania można na pewno zaliczyć czynniki genetyczne, aczkolwiek nie są one jedyną możliwą przyczyną. Naukowcy odkryli także, że przyczyną zachorowania na ten może okazać się wirus HBV, który zwyczajowo jest odpowiedzialny za mononukleozę. Jeśli mówimy natomiast o rozpoznaniu choroby, to podstawą w tym momencie jest wykonanie badania histopatologicznego pobranego wycinka zmienionej chorobowo tkanki. Poza tym również wykonywane jest morfologiczne badanie krwi z rozmazem.

W jaki sposób leczony jest ten rodzaj nowotworów?

Tutaj jako podstawę stosuje się chemioterapię. Może być i najczęściej jest ona uzupełniana przez radioterapię. Jeśli będziemy mieli do czynienia z nawrotami choroby, to wówczas oprócz drugiego rzutu chemioterapii, bardzo często stosuje się także autoprzeszczep szpiku kostnego. Jeśli natomiast będziemy mieli do czynienia z nieklasyczną postacią ziarnicy złośliwej, to wtedy można wykonać resekcję zmienionych węzłów chłonnych, która jest uzupełniona przez radioterapię. W każdym przypadku jednym z kluczowych elementów jest na pewno stosunkowo szybkie rozpoznanie choroby oraz szybkie wdrożenie właściwego leczenia tej choroby.

Karmienie dziecka - zobacz na Ceneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *