Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Kliny lędźwiowe, a zawodowi kierowcy

Praca kierowców – często nie zdajemy sobie sprawy z jak ogromnym wysiłkiem fizycznym się wiąże. Maksymalna koncentracja związana z wielogodzinnymi podróżami skutkuje napięciem mięśni – ono z kolei często staje się początkiem wielu schorzeń kręgosłupa. Należy więc działać profilaktycznie. W tym celu na rynku pojawiły się kliny lędźwiowe o których postanowiliśmy powiedzieć nieco więcej.

Kliny lędźwiowe – do czego służą?

Jak sama nazwa wskazuje kliny lędźwiowe wspierają przede wszystkim odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Są jednym z rodzajów poduszek ortopedycznych do siedzenia. Kliny, podpierając odcinek lędźwiowy, jednocześnie odciążają go, redukując tym samym bóle i uczucia dyskomfortu. Zawodowi kierowcy powinni z nich korzystać nie tylko w przypadku konkretnych schorzeń kręgosłupa, ale i jako formy profilaktyki. Kliny są też bardzo wygodne, co powoduje, że wielogodzinna podróż nie jest już problemem. Kliny zapobiegają pojawianiu się tzw. sztywności mięśni.

Prawidłowe siedzenie kierowców

Kliny lędźwiowe to jeden ze sposobów na radzenie sobie ze skutkami długiego siedzenia. Jeszcze inną kwestią jest prawidłowa pozycja za kierownicą o którą warto zadbać. Zaczynając od głowy zwróć uwagę, by zagłówek był ustawiony w taki sposób, by znajdował się na wysokości szczytu głowy. Oparcie maksymalnie wyprostowane tak, by tułów był całkowicie prosty. Plecy oparte, tak, by kierowca mógł swobodnie ułożyć nadgarstki na kierownicy bez konieczności odrywania ich. Ręce powinny być lekko ugięte w łokciach. Dłonie ułożone na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia”. Jeśli chodzi o nogi to przy wciśniętym pedale sprzęgła lewa noga lekko ugięta w kolanie. Należy też zwracać uwagę na ułożenie poszczególnych części ciała przy wysiadaniu z samochodu, gdzie w pierwszej kolejności wystawiamy po kolei obie nogi, a następnie zapierając się na rękach powoli wysiadamy z samochodu.

Przed podróżą zadbaj o zdrowy ruch

Poduszki ortopedyczne do siedzenia to tylko jeden ze sposobów profilaktyki prawidłowej postawy. Warto poświecić 15 minut na proste ćwiczenia – np. podskoki, czy przysiady. W czasie podroży warto robić przystanki co ok. 1,5 godziny w czasie których warto dotlenić organizm na świeżym powietrzu.

Opracowane przez: Anna D.