Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Poduszki ortopedyczne – najważniejsze informacje

Poduszki ortopedyczne w ostatnim czasie zyskały na rynku sporą popularność. Rekomendowane przez specjalistów nie tylko jako forma profilaktyki, ale i dodatkowy element rehabilitacji. My postanowiliśmy więc powiedzieć o ich zdrowotnych zastosowaniach nieco więcej.

Poduszki ortopedyczne – zdrowie całego ciała

Dzięki poduszkom ortopedycznym zachowujemy naturalną krzywiznę kręgosłupa niezależnie od ułożenia ciała w czasie snu. Likwidują także bóle i uczucie sztywności w okolicach pleców, szyi i karku (szczególnie po wstaniu z łóżka). Poduszki ortopedyczne minimalizują ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy.  Jeśli chodzi o wspomnianą pomóc w czasie rehabilitacji należy pamiętać, że poduszki stanową tylko dodatkowy element, a nie są w stanie zastąpić np. całej fizjoterapii. O zdrowotnych właściwościach poduszek ortopedycznych decydują pianki z której są wykonane. Największą zaletą dobrej pianki jest to, że nie odkształca się pod wpływem nacisku. Gwarantuje tym samym długotrwałą użyteczność poduszki.

Pianki poduszek ortopedycznych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pianek. Do tych najczęściej stosowanych zalicza się jednak m.in. piankę visco elastic (inaczej pianka memory, pianka termoplastyczna, lub pinka z pamięcią). Pełne podparcie głowy z równomiernym rozłożeniem sił nacisku na poduszkę – to gwarantuje pianka termoplastyczna. Ponadto dopasowuje się do temperatury i ułożenia ciała w czasie snu. Skierowana do osób mających problemy z kręgosłupem, w tym odczuwające bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Jeszcze inny typ pianki to pianka poliuretanowa, która nie wymaga dopasowania do kształtu szyi, dlatego zalecana jest osobom korzystającym z poduszki w ramach profilaktyki. Zaletą tego typu pianki jest to, że doskonale zachowuje wentylacje.

Zanim kupię poduszkę ortopedyczną

Przed zakupem poduszki należy określić wzrost, wagę, szerokość barków mierzoną od podstawy szyi do głowy kości ramiennej, oraz pozycje w której śpisz – to właśnie na tej podstawy dobierany jest kształt poduszki.

Poduszki ortopedyczne – rodzaje

Poduszka w kształcie wałka zalecana jest śpiącym na boku. Dla zasypiających na brzuchu model płaski, czyli poduszka w kształcie gwiazdy. Z kolei zasypiającym na plecach zaleca się poduszkę niską, miękka, z lekkim wyprofilowaniem na środku.

Poduszki ortopedyczne do spania – dodatkowe zalety

Poduszki ortopedyczne są estetyczne, dzięki czemu dobrze prezentują się w każdej sypialni. Są łatwe w czyszczeniu, a także bardzo wygodne. Mogą korzystać z nich także alergicy dzięki temu, że wykonane są z wysokiej jakości materiałów. A skoro o materiale mowa to poduszki są też miłe w dotyku. Do kupienia w sklepach z asortymentem do rehabilitacji, a także w firmach specjalizujących się w produkcji tego typu poduszek.

Opracowane przez: Anna D.