Postaw na zdrowie we Wrocławiu

Dobry psychoterapeuta we Wrocławiu?- Jak go znaleźć?

W trudnych momentach naszego życia bardzo często rozważamy udanie się do specjalisty, celem otrzymania pomocy lub wsparcia. Wiele osób ma jednak pewne obawy przed udaniem się do psychologa lub psychoterapeuty, dlatego w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z psychoterapią. Kim jest psychoterapeuta? Kiedy szczególnie warto się do niego udać?

Kim jest psychoterapeuta?

Specjalista, jakim jest psychoterapeuta prowadzi proces nazywany psychoterapią. Psychoterapia opiera się oczywiście na metodyce oraz teorii danego podejścia terapeutycznego, w jakim się kształcił (np. terapia poznawczo-behawioralna, nurt psychoanalityczny, nurt systemowy). Dodatkowo psychoterapeuta rozpoznaje mechanizmy powstawania danych zaburzeń emocjonalnych i potrafi w umiejętny sposób przedstawić je swojemu klientowi. Praca terapeutyczna prowadzi do rozwoju i zmian w zakresie osobowości. Psychoterapeuta po otrzymaniu dyplomu studiów wyższych (niekoniecznie związanych z psychologią) kontynuuje wieloletnie szkolenie w zakresie psychoterapii, poddając się także terapii własnej. Szkolenie trwa najczęściej 4-5 lat i kończy się egzaminem certyfikacyjnym. 

Czym jest psychoterapia?

Czym jest psychoterapia?

Proces, jakim jest psychoterapia to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia schorzeń, nieprawidłowości i zaburzeń w obrębie ludzkiej psychiki. Warto zaznaczyć, że idea psychoterapii wywodzi się zarówno z psychologii, jak i filozofii i medycyny. Psychoterapię stosuje się nie tylko w przypadku korekcji zaburzeń ale również rozwoju i doskonalenia osobowości i dojrzałości emocjonalnej. Wśród najpopularniejszych nurtów psychoterapeutycznych wymienia się nurt poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, systemowy, terapię Gestalt oraz terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach. Wszystkie te nurty łączy jednak wspólny mianownik- kontakt terapeutyczny pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą. 

Jak wygląda psychoterapia?

Proces psychoterapii obejmuje najczęściej cykl kilku-kilkunastu spotkań z terapeutą. Warto zaznaczyć, że proces terapeutyczny może przebiegać indywidualnie (spotkania indywidualne z psychoterapeutą) lub grupowo (kiedy w spotkaniu uczestniczy więcej osób). W przypadku osób ze zdiagnozowanym zaburzeniem psychicznym (np. depresja, CHAD) psychoterapia pełni proces leczenia obok stosowania środków farmakologicznych. Chodzi tutaj nie tylko o zmiany w obszarze biochemii mózgu, ale także o nabycie umiejętności reagowania w określonych sytuacjach oraz redukcji zniekształceń poznawczych. Oczywiście psychoterapia przeznaczona jest nie tylko dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, ale również dla tych, którzy chcą zadbać o swój dobrostan psychiczny, rozwój osobisty lub lepsze samopoczucie.

Jaką funkcję pełni psychoterapia?

Jaką funkcję pełni psychoterapia?

Psychoterapia obok funkcji leczniczej pełni oczywiście także funkcję wspierającą, ponieważ uczy wykorzystywać naturalny potencjał, który posiada każdy człowiek. Psychoterapia opiera się głównie na rozmowach terapeuty z pacjentem. Może zwiększać motywację do działania, wzmocnić pewność siebie, a także poprawić komunikację pomiędzy ludźmi. Chociaż terapia w dużej mierze opiera się na rozmowie, wielu specjalistów stosuje także inne metody, jak rysunek, ustawienia przestrzenne, rytuały i czy pisanie listów.

W przypadku jakich problemów szczególnie warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty?

Biorąc pod uwagę stereotypy krążące o psychoterapii, nie sposób nie zauważyć, że wiele osób obawia się tego procesu. Realne badania wykazują jednak, iż skuteczna psychoterapia pod okiem specjalisty może przynieść wiele pozytywnych skutków i faktycznie zadziałać. Najczęściej na psychoterapię decydują się pacjenci ze zdiagnozowaną depresją, nerwicą natręctw, zaburzeniami o podłożu lękowym oraz osoby zmęczone napływem negatywnych emocji. Bardzo często zauważyć można także pacjentów oczekujących wsparcia w chorobie przewlekłej, problemy w związku lub trudności adaptacyjne. 

Jakie objawy wskazują potrzebę psychoterapii?

Jakie objawy wskazują potrzebę psychoterapii?

Wśród objawów, które można wymienić jako predysponujące do podjęcia procesu terapii, wymienić można:

  • – Nadmierne zamartwianie się,
  • – uczucie przytłoczenia,
  • – bezsilność,
  • – ciągły smutek,
  • – wrażenie ciągłego oczekiwania najgorszego,
  • – picie nadmiernej ilości alkoholu,
  • – wrażenie ciągłego napięcia,
  • – uczucie bycia na krawędzi,
  • – agresja,
  • – ataki paniki.

Jak znaleźć najlepszego psychoterapeutę?

W jaki sposób znaleźć najlepszego psychoterapeutę? Współcześnie proces ten nie jest trudny. Wystarczy dostęp do Internetu oraz chwila wolnego czasu, aby zaznajomić się  ze specyfiką nurtu oraz dorobkiem danego specjalisty. W tym celu warto doczytać charakterystykę nurtu, w jakim pracuje dany psychoterapeuta. Następnie warto sprawdzić to, jakie obszary trudności człowieka znajdują się w spektrum zainteresowań danego specjalisty. Psychoterapeuta z Empatio pomoże przebyć trudny, aczkolwiek niezwykle inspirujący proces psychoterapii. Warto więc już dziś podjąć decyzję o zmianie życia oraz przyznać gotowość do podjęcia walki o samego siebie.

Empatio Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

telefon: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/

Opracowane przez: ZdrowyWrocław

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *